BENGÜ TÜRK

BENGÜTÜRK Haber - Haberler, Son dakikalar, siyaset ve dünya gündemi - MHP HABERLER

TÜRK DÜNYASI
24 Şub 2022
23780
32 ° Güneşli

Gençler ADR gençler Adriyatik’ten Çin Seddi’ne kültürel kod yolculuğuna çıkıyor

Gençler ADR gençler Adriyatik’ten Çin Seddi’ne kültürel kod yolculuğuna çıkıyor

“Farklı bölgelerde yaşayan Türklerin kültürel anlamda aynılıklarının ve benzerliklerinin farkına varmasını sağlayarak dijital bir vatandaşlık bilinci oluşturmak ve bu yolla Türk dünyasının geleceğinin tasavvurunda ortak paydada hareket etme kapasitelerinin gelişimine katkı sağlamak” amacıyla hazırlanan “Türk Dünyası Dijital Vatandaşlık Projesi” ilk dönemini tamamladı.

Türk Dünyasında En Geniş Gönüllü Katılımlı Projesi TUDVA

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ile Gaziantep Üniversitesi koordinasyonunda ve Türk dünyasının farklı bölgelerinden 90 üniversitenin iş birliği ve 150’den fazla bilim insanın katılımı ile gerçekleştirilen proje, 3500 üniversite öğrencisinin katılım sağlaması ile Türk Dünyasının gönüllülük esasına dayalı en büyük projeleri arasında yer aldı.

“Adriyatik’ten Çin Seddi’ne Sürpriz Yolculuğa Hazır Mısınız? “

Dünya üzerinde Adriyatik’ten Çin seddine sadece tek bir dil konuşarak gidebilir siniz o dil Türkçe’dir” diyen rahmetli Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu’nun görüşünden ilham alınarak hazırlanan afiş de dikkatleri üzerine topladı.

Biz Aslında Aynı İmişiz? Temalı Eğitimler

Aynılıklar ve benzerlikler temalı projede öğrenciler Türk tarihinden, coğrafyasına, Türk dünyasının geleceğinin tasavvuruna kadar birçok konuda eğitimler aldı; Türk topluluklarının tarihsel süreçten günümüze aynılıkları ve benzerliklerine ilişkin kültürel kodları edindi.

Eğitim programına Kosova Kalkınma Bakanı Fikrim DAMKAM, Kırgız Cumhuriyeti Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı Azamat JAMANKULOV ve Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN gibi isimler de güncel konular ile katkıda bulundu.

Başarılı Olan Gençlere Bilim Kampı Ödülü

Zoom ve YouTube üzerinden gerçekleştirilen 14 haftalık ders programının yanı sıra 4 büyük söyleşiye katılan ve bu eğitimlerin sonunda Türk dünyası ile ilgili proje önerisi sunan gençler arasından başarılı bulunanlara bilim kampı ödülü verildi. Kırgızistan Bişkek’te yapılacak olan bu bilim kampında gençler kültürel kodların yanı sıra, 21. yüzyıl becerileri konusunda da eğitimler alacaklar.

Sosyofest’e doğru

Proje koordinatörleri, Teknofest gibi Türk dünyasının sosyo-kültürel alanlarda projelerin ortaya çıkarılacağı SOSYOFEST gibi büyük bir toyun hazırlıklarına başladıklarını da belirttiler.

Yeni Dönem Başvuruları Başladı

Projenin ikinci döneminin Amasya Üniversitesi tarafından sürdürüleceği belirtildi. İkinci dönemde “Adriyatik’ten Çin Seddi’ne Kendinizi Keşfetmeye Hazır Mısınız?” sloganıyla duyuruya çıkıldı. Bu dönemde gençlerin hem kendi içlerinde hem de kültürel kod anlamında kendilerini keşfetmelerine yönelik süreçler planlandığı ve bu dönem sadece Türk gençler değil, Türk kültürüne ilgi duyan gençlerin de eğitimlere katılabileceği belirtildi. Bu dönemde başarılı olan öğrencilerin de Macaristan’daki “Gül Baba Bilim Kampı”na alınacakları duyuruldu.


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Gönder

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız
Kayıt Ol Giriş Yap
Puan Durumu
TakımlarOGBMAvP
1 Alanyaspor 110023
2 Trabzonspor 110023
3 Adana Demirspor 110013
4 Beşiktaş 110013
5 Galatasaray 110013
6 Gaziantep FK 101001
7 Sivasspor 101001
8 Ankaragücü 000000
9 Fenerbahçe 000000
10 Hatayspor 000000
istanbul
İmsak
04:19
Güneş
06:00
Öğle
13:15
İkindi
17:07
Akşam
20:20
Yatsı
21:54
E bültene abone olmak ister misiniz?