BENGÜ TÜRK

BENGÜTÜRK Haber - Haberler, Son dakikalar, siyaset ve dünya gündemi - MHP HABERLER

ÖZEL HABER
29 Oca 2022
1785
31 ° Güneşli

Ukrayna Büyükelçisi Bodnar'dan çarpıcı iddia: Rusya savaştan kesinlikle vazgeçmedi

Ukrayna Büyükelçisi Bodnar'dan çarpıcı iddia: Rusya savaştan kesinlikle vazgeçmedi

Bölgede uzun süredir devam eden gerilimin insani, mali ve bölgesel boyuttaki faturası nedir? Bir çatışma durumunda bunun faturası her iki tarafa da ağır olmayacak mi?

ÖZEL HABER/ECEM TOPLAR

Dünyada gözlerin çevrildiği Ukrayna-Rusya krizinde gerilimi tırmanıyor. İki ülke arasında savaş çanları çalıyor. Rusya Ukrayna’yı işgal edecek mi? Türkiye’nin arabuluculuğuna sıcak bakılıyor mu? Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasly Bodnar Bengü Türk’e konuştu. Detaylar Ecem Toplar’ın özel röportajında.

Bir yanda sınır güvencesi isteyen Rusya, diğer yanda toprakları için işgal hazırlığında olunduğunu belirten Ukrayna. İki ülke arasındaki krizin bölgesel ve küresel yansımaları da söz konusu.

Ukrayna ve Rusya arasında gerilim tırmanmış durumda. Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilim geçmişe dayalı bir sorun. Rusya sizin sınır hattınıza yığınak yapıyor. Siz bir tehdit olmadığınızı söylüyorsunuz. Eğer bir tehdit değilseniz, Rusya neden yığınak yapıyor? Gerçekten Rusya’nın bir işgal hazırlığında olduğunu düşünüyor musunuz?

Büyükelçi Bodnar: aslında Rusya ile olan çatışma 2014’ten beri devam ediyor. Biz kendimizi savunuyoruz ve savunmamızı 8 yıldır yapıyoruz. Ve şu an dünyada Rus saldırganlığına askeri bir şekilde karşı koyan tek ülke biziz. Rusya şu an saldırganlığına devam ediyor ve bu saldırganlığı genişletmek istiyor. Tabii olası tehdit var ama bizim ülkemizde sakin kalıyorlar ve savunmaya hazırlanıyorlar. Böyle bir saldırının olmaması ve savaştan ve çatışmalardan arındırılmış bölgemizi hür bir şekilde geliştirmemiz için tüm ülkelere yardım çağrısında bulunuyoruz. 

Rusya çatışmanın bir tarafı olmadığını söylüyor. Bu konuda ne söylersiniz?

Büyükelçi Bodnar: bu gerçek değil. Çünkü 2014 yılının mart ve nisan aylarında Devlet Başkanı Putin, Kırım’ı işgal eden ve Donbas’ta bulunan ve askeri harekatı başlatan Rus askerlerinin olmadığını söylüyordu. Aslında bu tamamen Rus askerleriydi, Rus silahlarıydı. Ve bu açıklamalar gerçeği yansıtmıyor. Rusya, bu çatışmanın bir tarafıdır. Bunun resmi kanıtı da üçlü temas grubunun statüsüdür. Orada bu çatışmanın tarafları Ukrayna ve Rusya, arabulucu ise AGİT.

Bölgede uzun süredir devam eden gerilimin insani, mali ve bölgesel boyuttaki faturası nedir? Bir çatışma durumunda bunun faturası her iki tarafa da ağır olmayacak mi?

Büyükelçi Bodnar: biz bu faturayı şimdiden ödüyoruz çünkü topraklarımız yüzde 7’si işgal altında ve 15 bini aşkın Ukrayna vatandaşı hayatını kaybetti. Aslında savaş istemiyoruz ve tüm dünyaya bu savaşı önlemek için yardım çağrısında bulunuyoruz ama Rus tarafı kayıpları görmezden geliyor ve insan hayatını hiçe sayıyor. Bölgedeki hakimiyetini, Ukrayna üzerindeki kontrolünü yeniden tesis etmek istiyor ve asıl tehdit budur. Çünkü bu heves Ukrayna dışında başka ülkelere de yayılabilir. Ukrayna dayanamazsa bir sonraki hedefi Türkiye dahil başka herhangi ülke olabilir.  

Ukrayna’nın NATO’ya üyeliği konusunda tartışmalar sürüyor. NATO’ya üyelık açısından olumlu sinyaller alıyor musunuz? Ukrayna’nın NATO ile işbirliği, pozisyonu açısından güvence mıdır?

Büyükelçi Bodnar: Birincisi, Ukrayna’nın NATO üyesi olacağını yazılmış Bükreş Zirvesinin resmi kararı var. İkincisi, NATO üyeliği Ukrayna’nın milli hedefi olarak Ukrayna anayasasında var. Üçüncüsü, NATO üyeliği konusunda Ukrayna vatandaşlarının ciddi desteği var, yaklaşık yüzde 60’ı aşkın insanımız bunu destekliyor. Dördüncüsü, 2008’de bu kararı vermemek bir hataydı çünkü bu Rusya’nın saldırganlığı başlatmasına müsaade etti ve şu an NATO’nun seferber olması ve Ukrayna’nın NATO üyesi olması için siyasi karar vermesi lazım. 

Türkiye’den NATO kapsamında askeri bir destek geldi mi?

Büyükelçi Bodnar: Türkiye’ye, Ukrayna’ya doğrudan desteği ve Ukrayna’nın NATO üyeliği konusundaki desteği için minnettarız. Tabii NATO ile yoğun bir işbirliği içerisindeyiz ve bu bağlamda Türk tarafının desteğini hissediyoruz. Şu an rakam tahmininde bulunmak istemiyorum ama bu yardım devam ediyor ve Ukrayna Devleti ile Ukrayna ordusunun NATO standartlarına uygun bir şekilde reform edilmesini sağlayacak güven fonları ile alakalıdır. 

Minsk sürecinden beklentileriniz nelerdir? Türkiye de toplantılara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Bu toplantılar çözüme katkı sağlar mı?

Büyükelçi Bodnar: Aslında buradaki kastımız üçlü temas grubu müzakerelerinin Mınsk’ten başka bir yere taşınılması. Geçenlerde yaşanan gelişmelerden dolayı Mınsk Ukrayna tarafı için uygun bir yer değildir. O yüzden AGİT ve diğer ortaklarımızla yeni yer olasılığı üzerinde çalışıyoruz. Yeni yer seçenekleri arasında Türk tarafının teklifi üzerine istanbuldeğerlendiriliyor. Bence bu uygun bir yer. Ama müzakerelerin sonucu bir yere bağlı değil. Müzakere sürecinin yeniden başlamasının, çözülmesine yardım etmesini umuyoruz çünkü bu Ukrayna ile Rusya arasındaki çatışma için çözüm bulma sürecindeki çeşitli kararların verilmesı için temel mekanızmadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna ve Rusya liderlerini Türkiye’ye davet etti. Ukrayna tarafı sıcak bakıyor. Rusya ile diplomasi masasında bir araya gelme ihtimali görüyor musunuz?

Büyükelçi Bodnar: Ukrayna ve Türkiye arasında stratejik ortaklık gelişiyor. Türkiye’nin Rusya Federasyonu ile de iyi temasları ve ilişkisi var. Türkiye bölgede güçlü bir devlettir ve bölgedeki etkisi de çok büyük. O yüzden Rus tarafının söz konusu teklifi kabul edeceğine ve böyle bir görüşmeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın arabuluculuğu ile gerçekleştireceğimize inanıyoruz. Bildiğiniz gibi Ukrayna tarafın bu inisiyatife desteği tam ve biz çatışmanın çözümüne yol açacak tüm çabaları destekliyoruz. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 şubatta Ukrayna’ya gidiyor. Son dönemde iki ülke arasındaki savunma iş birliği öne çıkıyor. Bu anlaşmaların kapsamı nedir? Bir sürpriz görecek miyiz?

Büyükelçi Bodnar: Bu çok önemli bir ziyaret ve epey zamandır buna hazırlık yapıyoruz. Bu yüksek düzeyli stratejik konseyinin planlanmış toplantısı ve bu toplantı ikili ilişkilerimizin

30. Yıldönümünde yapılacak. Bu onuncu toplantı ve bizim için her iki ülke için faydalı olacak işbirliğimizin her alanını geliştirmek önemli. Savunma sanayii işbirliği stratejik ortaklığımızın itici gücüdür. Çünkü bu sektördeki tarafların menfaatleri birbirini tamamlıyor. Ukrayna’nın kendi potansiyeli var Türkiye’nin de öyle. Devletlerimizin savunma kabiliyetlerinin ve güveliğini güçlendirmek amacıyla bu potansiyelleri birleştirecek güzel sonuçlar elde ediyoruz. Bu ziyaret sırasında birçok etkileşim alanımızı kapsayan bir dizi önemli anlaşmalar da imzalanacak. Eminim ki bunlardan bazıları savunma alanındaki işbirliğimiz ile ilgili ama bunları konuşmak için daha erken. Bu ziyaretin sonuçları zaten her şeyi söyleyecek. Sürpriz olmayacak, bu planlanmış bir ziyaret ve daha önce anlaştığımız gibi


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Gönder

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız
Kayıt Ol Giriş Yap
Puan Durumu
TakımlarOGBMAvP
1 Galatasaray 7511416
2 Konyaspor 7421614
2 Başakşehir 5410913
3 Beşiktaş 6411613
4 Adana Demirspor 6411413
6 Kayserispor 7403312
7 Gaziantep FK 6321411
8 Fenerbahçe 5311910
9 Trabzonspor 6312010
10 Alanyaspor 622208
istanbul
İmsak
05:10
Güneş
06:38
Öğle
13:06
İkindi
16:34
Akşam
19:22
Yatsı
20:43
E bültene abone olmak ister misiniz?