Ana Sayfa  /  YAŞAM  /  SAKİN ŞEHRİN 600 YILLIK GELENEĞİ: OLUKLACI ŞENLİKLERİ
  • Facebook da Paylaş
SAKİN ŞEHRİN 600 YILLIK GELENEĞİ: OLUKLACI ŞENLİKLERİ
  • 15-05-2017
  • 0 yorum
  • 1995 okunma
Türkiye'nin 12'nci 'Sakin Şehri' olan Isparta'nın Eğirdir ilçesinde geçmişi 600 yıla dayanan 'Oluklacı Şenlikleri' düzenlendi.

Türkiye'nin 12'nci "Sakin Şehri" olan Isparta'nın Eğirdir ilçesinde geçmişi 600 yıla dayanan "Oluklacı Şenlikleri"nde renkli görüntüler oluştu.

Eğirdir'de altı asırdır sürdürülen Oluklacı Şenlikleri kapsamında katılımcılar, yaklaşık bir saat süren yürüyüşün ardından tırmanarak Oluklacı yaylasına ulaştı.

Vatandaşlar geleneksel yarışmalara katıldı

Türkiye'nin dördüncü büyük Eğirdir Gölü'nün manzarasını izleyen vatandaşlar, mevlit ve Kur'an-ı Kerim'in okunduğu şenlikte, yoğurt içinde altın bulma, çuvalla ilerleme, kaşıkla yumurta taşıma ve halat çekme gibi geleneksel yarışmalara katıldı.

Dereceye girenler, Eğirdir Belediyesi tarafından altınla ödüllendirildi. Belediye tarafından şenliğe katılan en yaşlı ve en genç kişilere de altın hediye edildi.

Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Oluklacı Şenliklerinin 600 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu söyledi. Geçmişte insanların toplu halde ibadet etmek için yaylaya geldiğini anlatan Şengöl, süreç içerisinde bunun şenlik haline dönüştüğünü ifade etti.


AA

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV