Ana Sayfa  /  DÜNYA  /  NATO'DAN SURİYE AÇIKLAMASI
  • Facebook da Paylaş
NATO'DAN SURİYE AÇIKLAMASI
  • 19-12-2016
  • 0 yorum
  • 3765 okunma
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın Suriye sorununa müdahale etmesinin bölgesel çatışma riskini artıracağını söyledi.

Bild am Sonntag gazetesine konuşan Stoltenberg, NATO’nun Suriye’ye neden müdahale etmediği konusuna açıklık getirdi.
Bölgesel Çatışma Riskini Artırır


Gazetenin “Suriye’de binlerce sivil ölüyor, dünyanın en önemli askeri ittifakı izlemekle yetiniyor” şeklindeki tespitine yanıt veren Stoltenberg,” Suriye’de korkunç bir insani felaket yaşıyoruz. Bazen Afganistan’da olduğu gibi asker konuşlandırmak doğru karardır. Ancak bazen askeri yöntemler faydadan çok zarar verir. Suriye konusunda NATO üyeleri askeri bir müdahalenin kötü olan durumu daha da kötüleştireceğine karar verdi” dedi.


Stoltenberg,” Binlerce sivilin ölmesinden ve Halep’te yaşananlardan daha kötü ne olabilir?” sorusuna ise, “Daha büyük bölgesel bir çatışma olasılığını riske etmiş oluruz. Ya da daha fazla masum kişi hayatını kaybedebilir. Askeri bir müdahale bütün sorunları çözemez” diye karşılık verdi.


NATO Genel Sekreteri Stoltenberg,” Suriye’den çıkartılacak ders; Dünya kamuoyunun bazen eli kolu bağlı izlemek durumunda kalabileceği mi? şeklindeki soruya şu karşılığı verdi:


“Bizim öğrenmemiz gereken bazen askeri bir müdahalenin her zaman barışçıl bir çözüme götürmeyeceği, bazı durumlarda yanlış yol olduğudur. Evet, Halep’teki durum korkunç. Ancak daha korkunç olabilir, çok daha fazla ölü ile. Şayet her probleme, her insani felakete askeri yöntemlerle yanıt verseydik, daha çok savaşın ve acıların olduğu bir dünyada olurduk.”


Stoltenberg, Suriye sorununun çözümünde Rusya’nın anahtar ülke olup olmadığı konusunda ise,” Burada rolü olan birçok ülke var, durumu bu karmaşık hale getiriyor. Moskova tarafından desteklenen Esad rejimi, İran, farklı bölgesel güçler, IŞİD. Bizim görevimiz IŞİD ile mücadele etmek. Almanya Tornado uçaklarıyla ve hava yakıt ikmali ile bu konuya katkı veriyor. Biz Esad'a karşı askeri operasyonun parçası değiliz” karşılığını verdi.


Stoltenberg, Halep’in Esad güçleri tarafından alınmasının Suriye’de savaşın otomatik olarak sona ereceği anlamına gelmediğini de söyledi.

DHA

Etiketler : -

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV