Ana Sayfa  /  SİYASET  /  MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ: GERİLİM AŞAĞI ÇEKİLMELİ
  • Facebook da Paylaş
MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ: GERİLİM AŞAĞI ÇEKİLMELİ
  • 12-01-2017
  • 0 yorum
  • 16218 okunma
MHP Lideri Devlet Bahçeli, anayasa değişikliği teklifinin Meclisten geçmemesi ihtimaline ilişkin, "Böyle bir durum olursa Meclis çalışamaz hale geldiği için çalışabileceği bir zemin aranır, millet iradesine gidilir." dedi.

Anayasa değişikliği teklifinin 1. tur görüşmeleri için Mecliste bulunan MHP Lideri Devlet Bahçeli, kuliste gazetecilerin teklifin müzakereleri ve gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

 

Görüşmelerde gerilim stratejisinin takip edildiğini belirten MHP Lideri, bunun böyle devam etmemesi gerektiğini kaydetti.

"Gerilim aşağı çekilmeli"
MHP Lideri Devlet Bahçeli, herkesin görüşlerini açık biçimde söylemesi gerektiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"İçtüzük çerçevesinde oy kullanılmasının siyasi kültür haline getirilmesi gerekir. Genel Kuruldaki gerilim devam ederse bu durum referandum döneminde Türkiye geneline yansıyabilir. Bu gerilim orada devam ederse ne olur? Bunu iyi düşünmek lazım. Bu gerilim aşağı çekilmeli. Aşağılayıcı cümlelerden sakınmak lazım. Yaşanan kavgayı dikkatli bir şekilde takip ettim. İleride daha önemli maddeler var. Bu maddeler geçerken daha dikkatli olmak lazım. Sakıncalı durumlar ortaya çıkabilir. İktidar da muhalefet de samimi olmalı.

"Kabul ve ret sayıları belli bir istikrara kavuştu"
Anlaşılan süreç böyle devam edecek. Kabul ve ret sayıları belli bir istikrara kavuştu. Kimin fire verip vermediği değil, oyun rengi açısından bakmak lazım. Bizim sayımız 39. Ret vereceğini açıklayan 5-6 kişiyi düşünce geriye 33 kalıyor. Anayasa değişikliğini Meclise sunan iki partide önemli bir kayıp yok. Buradaki sayılara da bakılınca fireyi mercekle aramak lazım. Burada fire aranmamalı. Referanduma gidilecek bir 330-340 arasında ilerliyor. Anayasa değişikliğinin Mecliste, referandum yolu açık bir şekilde kabul edileceği görülüyor. Ani iniş çıkışlar beklemiyorum; iniş olmaz, artış olur."

"Millet iradesine gidilir"
MHP Lideri, "teklifin Meclisten geçmemesi durumunda ne olacağı" ile ilgili soruya, "Öyle bir durum yaşanırsa çok farklı bir sorun ortaya çıkar. Böyle bir durum olursa Meclis çalışamaz hale geldiği için çalışabileceği bir zemin aranır, millet iradesine gidilir." yanıtını verdi.

 


AA

Etiketler : -

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV