Ana Sayfa  /  EĞİTİM-SAĞLIK  /  KPSS MARATONU BAŞLADI
  • Facebook da Paylaş
KPSS MARATONU BAŞLADI
  • 20-11-2016
  • 0 yorum
  • 3127 okunma
KPSS maratonu başladı

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nce (ÖSYM) gerçekleştirilen, KPSS'nin ortaöğretim mezunlarına yönelik oturumu saat 10.00'da başladı.

Beyazıt'ta bulunan İstanbul Üniversitesi'ne ve Kadıköy'deki Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü'ne gelen öğrenciler de sınav heyecanı yaşadı. Öğrenciler, sınav salonlarına güvenlik kontrollerinden geçirilerek ve sınava giriş belgeleri ile kimlik kontrolleri yapılarak alındı. 3 milyon 498 bin 335 adayın başvuru yaptığı sınavda öğrenciler 120 soruya cevap verecek.

Zonguldak’ta KPSS heyecanı

ZONGULDAK’ta, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ortaöğretim mezunlarına yönelik oturumuna girecek adaylar, didik didik arandıktan sonra sınıflara alındı.

Sabah saatlerinden itibaren okulların bahçelerinde toplanan adaylar, tek tek aranarak sınıflara alındı. Mithatpaşa Mahallesi’ndeki Gazi Ortaokulu’nda sınava giren kadın ve erkek adaylar ayrı ayrı sıraya girerken, güvenlik görevlileri tarafından baştan aşağıya, pantolon paçalarına kadar arandı. Adayların, kolye, madeni para, saat, cüzdan, cep telefonu, çakmak, bileklik, yüzük, kemer, hızma, toka ve küpe gibi malzemelerle içeriye girmelerine izin verilmedi. Su şişelerindeki ambalajlar da söküldü. Adaylar sınava alınmayan üzerlerindeki malzemeleri okul girişindeki pencere kenarlarına bırakmak zorunda kaldı.

OKULLARI ŞAŞIRDILAR

Adaylar, kimlik ve sınav giriş belgeleri kontrol edildikten sonra içeriye alındı. Gazi Ortaokulu’na gelen 3 kişi, sınavın Terakki Mahallesi’ndeki Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu’nda olduğunu öğrenince yetişememe endişesiyle sınav yerlerine ticari taksiyle gitti.

7.5 aylık hamile 32 yaşındaki Meryem Çataklı’da sınava eşi 34 yaşındaki Recep ve oğluyla birlikte geldi. Meryem Çataklı’nın oldukça heyecanlı olduğu dikkat çekti. Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait misafirhanede görevli Recep Çataklı, hamile eşini sınava getirdiğini belirterek, "İnşallah hayırlısı olur. Bu sene yaklaşık 3.5 milyon kişi giriyor, rekor derecede. Umudumuz fazla yok ama maksat yarışmak. Eşim hamileliğinden dolayı pek hazırlanamadı o yüzden pek umudum yok" dedi.


Bursa'da KPSS heyecanı

ÖSYM tarafından ortaöğretim mezunlarına yönelik Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) 176 sınav merkezinde yapılıyor.

KPSS ortaöğretim oturumuna 3 milyon 498 bin 335 aday başvurdu. Adaylar, sınav salonlarına, güvenlik kontrollerinden geçirilerek ve sınava giriş belgeleri ile kimlik kontrolleri yapılarak alındı. Adaylara, 120 sorudan oluşan genel yetenek ve genel kültür testleri için 120 dakika süre verildi.

İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlükleri de bu sabah 07.00- 10.15 saatleri arasında nüfus cüzdanları kaybeden veya sorun çıkan adaylar için görev yaptı.
dha 

Etiketler : kpss - maraton -

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV