Ana Sayfa  /  GÜNDEM  /  İNGİLTERE'DEKİ MANCHESTE ARENA'DA TERÖR SALDIRISI: 22 ÖLÜ
  • Facebook da Paylaş
İNGİLTERE'DEKİ MANCHESTE ARENA'DA TERÖR SALDIRISI: 22 ÖLÜ
  • 23-05-2017
  • 0 yorum
  • 1666 okunma
İngiltere'deki Manchester Arena'da terör saldırısı: 22 ölü

İNGİLTERE'DEKİ MANCHESTE ARENA'DA TERÖR SALDIRISI: 22 ÖLÜ

 

İngiltere'deki Manchester Arena'da terör saldırısı: 22 ölü

İngiltere'deki Manchester Arena konser salonunda canlı bomba tarafından düzenlenen terör saldırısında 22 kişi hayatını kaybetti, 59 kişi yaralandı.

İngiltere'nin kuzeybatısındaki Manchester kentinde bir konser salonunda düzenlenen terör saldırısında 22 kişi yaşamını yitirdi ve 59 kişi yaralandı.

Manchester polisinden yapılan açıklamada, kentin kuzeyindeki Manchester Arena konser salonunda ABD'li müzisyen Ariana Grande'nin konserinin bitiminde yerel saatle 22.35'te (TSİ 00.35) bir patlama meydana geldiğini duyurdu. 

Görgü tanıkları, 21 bin kişi kapasiteli konser salonunda büyük bir patlama sesi duyduklarını ve izleyicilerin panik halinde salondan çıktığını aktardı.

Manchester Emniyet Müdürü Ian Hopkins, Emniyet Müdürlüğü önünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "eldeki mevcut bilgiler çerçevesinde patlamanın şu an için terör saldırısı olarak soruşturulduğunu" söyledi. 

Konser salonunda düzenlenen bu terör saldırısında aralarında çocukların da bulunduğu 22 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Hopkins, yaralanan 59 kişinin de kentteki 8 hastanede tedavi gördüğünü bildirdi.

İngiltere İçişleri Bakanı Rudd: Halkımız uyanık olmalı fakat panik yapmamalı

İngiltere İçişleri Bakanı Amber Rudd, terör saldırısına ilişkin açıklamada bulundu. Saldırıyı "barbarca" olarak niteleyen Rudd, "Kasıtlı bir şekilde toplumumuzun en hassas kısmı hedef alındı. Düşüncelerim, dualarım saldırıdan etkilenenler ve onların aileleriyle birlikte." ifadelerini kullandı.

Olayla ilgili bilgisi olanlara polisle irtibata geçmesi çağrısında bulunan Rudd, "Halkımız uyanık olmalı fakat panik yapmamalı." ifadesini kullandı.

Manchester'ın daha önce terör saldırısının hedefi olduğunu hatırlatan Bakan, "Fakat eğilmedi, toplum yoluna devam etti. Bu kez halkımızın en hassas kesimine saldırı oldu. Saldırının amacı korku ekmek, bölmek. Fakat başarılı olamayacaklar." şeklinde konuştu.

Canlı bomba saldırısı

Hopkins, saldırının bir erkek tarafından gerçekleştirildiğini, üzerindeki patlayıcı düzeneğini ateşleyen saldırganın da olay yerinde öldüğünü kaydetti.

Saldırganın eylemini tek başına mı yoksa bir örgütün parçası olarak mı yaptığını tespit etmeye çalıştıklarını dile getiren Hopkins, ulusal terörle mücadele polisi ve ilgili istihbarat servislerinin iş birliğiyle soruşturmanın tüm hızıyla devam ettiğini aktardı.

İlave 400 polis konuşlandırıldı

 

Hopkins ayrıca, Manchester genelindeki güvenlik önlemlerinin artırıldığını ve ilave 400 polisin konuşlandırıldığını açıkladı.

Ayrıca polis, kent merkezindeki katedralin bahçesinde bulunan şüpheli bir paketin de kontrollü şekilde patlatıldığını ve içinden giysi çıktığını belirtti. 

Tren seferleri durduruldu

Konser salonunun altındaki Victoria tren istasyonunda seferler askıya alındı. Polis yetkilileri, halka, Manchester Arena'dan uzak durmaları ancak günlük hayatlarına da devam etmeleri çağrısında bulundu.

Bayraklar yarıya indirildi

Saldırının ardından Başbakanlık binasındaki bayraklar yarıya indirildi.

 

Seçim kampanyaları askıya alındı

İngiltere Başbakanı Theresa May, olaya ilişkin yaptığı açıklamada, "Polisin korkunç bir terör saldırısı olarak gördüğü olayın tüm ayrıntılarının saptanması için çalışıyoruz." dedi.

Başbakanlık kaynakları, May'in gelecek ay ülkede yapılacak erken genel seçim için yürüttüğü seçim kampanyasını askıya aldığını ve son gelişmelerle ilgili bugün gerçekleştirilecek acil kabine toplantısına başkanlık edeceğini duyurdu.

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisinin lideri Jeremy Corbyn de olayla ilgili "korkunç" nitelemesinde bulunarak, "Kalbim olaydan etkilenenler ve acil durum ekipleriyle." ifadesini aktardı.

İskoçya Bölgesel Yönetimi Başbakanı ve İskoç Ulusal Partisi (SNP) Genel Başkanı Nicola Sturgeon da 8 Haziran'daki erken genel seçim için bugün açıklayacağı partisinin seçim beyannamesi toplantısını iptal etti.

Başbakan May liderliğindeki Muhafazakar Parti ile SNP'nin yanı sıra İşçi Partisi ve Liberal Demokrat Parti başta olmak üzere siyasi partiler seçim kampanyaları kapsamında bugün gerçekleştirecekleri programlarını askıya aldıklarını açıkladı.

"Büyük bir patlama sesi duyduk"

Görgü tanıkları ise konser salonunda büyük bir patlama sesi duyduklarını ve izleyicilerin panik halinde salondan çıktığını aktardı.

Bu arada, 21 bin kişi kapasiteli konser salonunun altındaki Victoria tren istasyonunda da seferler askıya alındı.

Etiketler : -

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV