BENGÜ TÜRK

BENGÜTÜRK Haber - Haberler, Son dakikalar, siyaset ve dünya gündemi - MHP HABERLER

GÜNDEM
27 Tem 2022
772
20 ° Çok Bulutlu

TAV yılın ilk yarısında 29,9 milyon yolcuya hizmet verdi

TAV yılın ilk yarısında 29,9 milyon yolcuya hizmet verdi

TAV Havalimanlarından yapılan açıklamada, bu yılın ilk yarısına ilişkin finansal ve operasyonel sonuçlar paylaşıldı.

Buna göre, TAV Havalimanları, 2022’nin ilk altı ayında önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 164 artışla 412 milyon avro ciro elde etti. Salgına dayalı seyahat yasaklarının kalkmasıyla toplam yolcu trafiği yüzde 129 artarken, TAV’ın dış hatlarda hizmet verdiği yolcu sayısı yüzde 235 artarak 17 milyon oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Serkan Kaptan, sektördeki 25. yıllarını kutlarken, TAV’ı sekiz ülkede 15 havalimanı işleten ve hizmet şirketleriyle birlikte ayak izi 29 ülkede 90 havalimanına ulaşan bir dünya markası haline getirmenin gururunu yaşadıklarını ifade etti.

Kaptan, Mayıs 2022'de yürürlüğe konulan yeni yönetim yapıları ile hizmet kalitelerini sürekli iyileştirmek, mevcut havalimanlarında daha fazla yolcuya hizmet vermek ve aynı heyecan ve motivasyonla portföylerine daha fazla havalimanı ve hizmet noktası ekleyerek TAV'ı daha ileriye taşımak için çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

Havacılık tarihinin en büyük krizlerine neden olan salgından söz verdikleri gibi daha güçlü çıkmayı başardıklarını vurgulayan Kaptan, "Bu dönemde Almatı'yı portföyümüze katmak ve ortağımız Fraport ile birlikte Antalya'daki imtiyazımızı 2052 yılına kadar uzatmak uzun vadeli büyümemiz için iki kritik dönüm noktası oldu. Bu başarılarla ortalama imtiyaz süremizi sekiz yıldan 30 yıla çıkararak şirketimiz için önemli bir değer yarattık." ifadesini kullandı.

Coğrafi olarak dengeli havalimanları portföyleri sayesinde 2022’nin ilk yarısında küresel trafik toparlanma eğrisinin üzerinde kalmaya devam ettiklerini bildiren Kaptan, şöyle devam etti:

"Büyüme odaklı bir şirket olarak, Orta Doğu, Afrika, Balkanlar ve BDT ülkeleri gibi hedef bölgelerimizde ortaya çıkan yeni fırsatları her zaman yakından takip ediyoruz. Kârlı ve sürdürülebilir büyüme fırsatları oluştuğunda portföyümüze yeni havalimanları eklemeye devam etmek istiyoruz. Güçlü yolcu toparlanması ve Almatı'nın katkısıyla ikinci çeyrekte pandemi öncesi kârlılık seviyemizi aşmayı başardık.

2019 yılının ikinci çeyreğine kıyasla ikinci çeyrek ciromuz yüzde 39, FAVÖK yüzde 21 ve net kârımız yüzde 40 oranında arttı. Bu performansla ilk yarıyı 412 milyon avro ciro, 129 milyon avro FAVÖK ve 31 milyon avro net kâr ile tamamladık. Jeopolitik zorunluluklardan kaynaklanan trafik artışı nedeniyle Almatı göz alıcı derecede iyi bir çeyrek geçirdi ve son derece kuvvetli gelen konsolide sonuçlarımızda önemli bir payı oldu. Bununla birlikte önümüzdeki çeyreklerde Almatı'dan daha normale yakın bir finansal performans bekliyoruz."

"Antalya Havalimanı’nda da kapasite artırım yatırımlarımız devam ediyor"

Serkan Kaptan, yıl boyunca, Rus trafiğinin önemli ölçüde iyileştiği ve en son haftalık toparlanma seviyesi itibarıyla TAV için 2019’a kıyasla yüzde 49 ve Antalya için de yüzde 55 seviyesine kadar çıktığını bildirdi.

Rusya ve Ukrayna kaynaklı trafik kaybının kısmen İngiltere, Almanya, Polonya, Kazakistan, İsrail ve Avrupa'nın geri kalanından gelen çok güçlü trafik tarafından telafi edildiğini belirten Kaptan, bu gelişmelerle birlikte Antalya’da aylık dış hat yolcusunun Haziran’da 2019’un yüzde 80'ine ulaştığı bilgisini paylaştı.

Kaptan şunları kaydetti:

"2022 yılı boyunca yolcu ve iş görünümünde meydana gelen tüm bu değişiklikleri tekrar değerlendirerek 2022 kârlılık beklentilerimizi yukarı yönde revize ettik. Sene başında açıkladığımız beklentilerimize göre artık çok daha yüksek bir ciro, daha yüksek bir FAVÖK ve Havaş, Almatı ve hizmet şirketlerinden kaynaklanan marj daralması nedeniyle daha düşük bir FAVÖK marjı bekliyoruz. Yolcu sayısı beklentilerimizde ise bir değişiklik olmadı. Böylece seneyi 252 milyon avro ile 291 milyon avro arası FAVÖK ve 50 milyon avronun üstünde net kâr ile kapamayı bekliyoruz.

Pandemi döneminin getirdiği büyük zorluklara rağmen yatırımlarımıza devam ettik. Almatı'da havalimanının kapasitesini ikiye katlayarak en az 14 milyona çıkaracak olan yeni terminalin inşaatına başladık. Yeni terminal ile havalimanının hizmet kalitesini önemli ölçüde artıracağız. Almatı Havalimanı’nda misafirimiz olacak yolcularımıza en kaliteli hizmet ve destek fonksiyonlarını sunarak sınıfının en iyisi bir kullanıcı deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. 2052 yılına kadar sürecek olan bir sonraki imtiyaz dönemine hazırlık olarak amiral gemimiz Antalya Havalimanı’nda da kapasite artırım yatırımlarımız devam ediyor."

"Havalimanlarının geleceğini şekillendiriyoruz"

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Kaptan, paydaşları için mümkün olan en yüksek değeri yaratarak, kalıcı ve sürdürülebilir büyüme sağlamak için çalışmaya devam edeceklerini aktardı.

Çalışanlarının mutluluğunu sağlamak, yolcu memnuniyetini artırmak ve çevreye karşı sorumluluk bilinciyle hareket etmenin en önemli öncelikleri olmaya devam edeceğini kaydeden Kaptan, bu alanda ülkenin lider işletmelerinden biri olarak karbon ayak izlerini küçültmeye ve havalimanlarını net sıfır emisyon hedefine taşımak için çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

Kaptan, 1997 yılındaki kuruluşundan beri TAV, havalimanı işletmeciliği iş kolunu yeniden tanımlamaya ve yeni bir endüstrinin oluşmasına öncülük ettiklerini belirterek, "Bugün çok farklı bir dünyada yaşıyor olsak da ana yaklaşımımız değişmedi. Bir havalimanı ancak geleceğe bakarak hayal edilebilir. Her zaman ileriye bakıyoruz ve havalimanlarının geleceğini şekillendiriyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Dünyanın en büyük havalimanı yönetim platformunun bir parçası olarak, grup içinde iş birliği imkanları yaratmak ve hizmet kalitesini geliştirmek için sürekli yenilik yapmanın kurum kültürlerinin önemli bir parçası olduğunu vurgulayan Kaptan, "Yolcu deneyimi, dijitalleşme, operasyonel verimlilik ve kurumsal sosyal sorumluluk alanlarında grup içi sinerjileri artırmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle, geleceğin havalimanları vizyonumuzu hayata geçirmemizi sağlayan çalışanlarımıza, hissedarlarımıza ve iş ortaklarımıza bir kez daha teşekkür etmek istiyorum." ifadelerini kullandı.

KAYNAK AA 


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Gönder

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız
Kayıt Ol Giriş Yap
Puan Durumu
TakımlarOGBMAvP
1 Adana Demirspor 106311021
2 Fenerbahçe 96211820
3 Başakşehir 96211020
4 Beşiktaş 10541719
5 Konyaspor 10532618
6 Trabzonspor 10532218
7 Galatasaray 9522317
8 Kayserispor 10514416
9 Gaziantep FK 10433315
10 Kasımpaşa 10415-1013
istanbul
İmsak
05:47
Güneş
07:11
Öğle
12:54
İkindi
15:56
Akşam
18:27
Yatsı
19:47
E bültene abone olmak ister misiniz?