seni kalbime sakladım

BENGÜ TÜRK

BENGÜTÜRK Haber - Haberler, Son dakikalar, siyaset ve dünya gündemi - MHP HABERLER

GÜNDEM
16 Haz 2022
19232
27 ° Güneşli

Ülkü Ocaklarından 81 ilde sürdürülebilir tarım projesi

Ülkü Ocaklarından 81 ilde sürdürülebilir tarım projesi

Tüm dünyayı yakından ilgilendiren gıda krizine çözüm Ülkü Ocaklarından geldi. Permakültür projesiyle gıda krizine karşı Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı genel merkezi terasında proje alanı kuruldu. 

Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım da Permakültür projesinin detaylarını anlattı.

Ülkü Ocakları Genel Başkanı Yıldırım öncelikle Permakültürün tanımını yaptı. 

Yıldırım “Burada Permakültür yani sürdürülebilir tarım özellikle şehirlerde balkon teras gibi değerlendirilebilir alanlarda herkesin kendi meyve sebzesini yetiştirebileceği bir tasarım modeli.” İfadelerini kullandı. 

Yıldırım “Gelecekte dünyamızı bekleyen küresel gıda kriziyle karşı karşıyayız.” Dedi. 

Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım projenin hem gıda krizine karşı çözüm olarak başlatıldığını hem de gençlere yönelik bir çalışma olduğunu vurguladı. 

Yıldırım “Özellikle yeni yetişen neslimiz tarım ve hayvancılık kültüründen giderek uzaklaşmaya başladı. Artık gençlerimiz yedikleri sebze ve meyvenin nerede nasıl yetiştiğinin farkında değil, artık çocuklarımız yumurta, süt, bal gibi ürünlerin markette üretildiğini zannediyor. 

Biz Burada yapmış olduğumuz çalışmalarla hem insanlarımızın balkonlarında çok kolay bir şekilde kendi meyve ve sebzelerini yetiştirmesini sağlıyoruz hem de gençlerimizin bu konudaki farkındalığını artırıyoruz." Dedi.

Ülkü Ocakları Genel Başkanı "Bu sayede Gençlerimizi toprakla birleştiriyoruz. Onların bu sebze ve meyvelerin nasıl dikileceğini, nasıl yetiştirileceğini hayvancılık konusundaki bilgilerini artırıyoruz.”" ifadelerine yer verdi.

Yıldırım permakültür faaliyetinde başlık başlık çalıştıklarını söyledi. 

“Biz bu sistemi toplamda 7 başlıkta topladık ve buradaki terasımızda uygulamaya koyduk. 

Şimdi bunlardan size kısaca bahsedeyim; öncelikle olarak sebze ve meyve bahçeciliğinden başladık. Görmüş olduğunuz gibi yaklaşık 16 çeşit sebze ve meyvemizi bu terasımızda yetiştirebiliyoruz. 

İçerisinde domatesimiz, biberimiz, patlıcanımız, marulumuz, kabağımız birçok ürünümüzü burada yetiştirebiliyoruz. Sebzemiz ahududumuz, limonumuz, dutumuz birçok meyvemiz bahçemizde mevcut bir şekilde var. 

İkinci başlığımızda topraksız tarımımız var; tamamen suda çilek yetiştiriyoruz. Çileklerimiz çok doğal bir şekilde herkesin balkonunda terasında yapabileceği bir sistemde çok kolay bir şekilde yetişiyor. Aynı zamanda topraksız tarımımızda çok az su kullanarak su tasarrufunda da bulunuyoruz. 

Arıcılık da yapıyoruz burada iki tane kovanımız var. Burada hem bir taraftan doğal bal elde ediyoruz hem de sistemin devamı için polenlemeye destekte bulunuyoruz.

Bir tane bıldırcın kümesimiz var. Burada bıldırcınlarımızdan günde 7-8 tane yumurta elde ediyoruz. Yumurta hem protein bakımından çok faydalı hem de Osmanlı mutfağında kullanılan bir ürün aslında. Aynı zamanda burada elde ettiğimiz gübre ile bahçemizde yetişen meyve ve sebzeye katkıda bulunuyoruz. 

Bir taraftan burada kompost gübremiz var. Evimizdeki atıklardan doğal gübre ve toprak üretiyoruz. Meyve, sebze kabukları, yumurta, çay gibi ürünleri çok kolay bir şekilde dönüştürerek bundan ürettiğimiz gübre ile meyve sebzelerimizin çok daha verimli olmalarını sağlıyoruz. 

Aynı zamanda burada çatımızda bir yağmur suyu hasadımız mevcut. Su artık çok değerli hale gelmeye başladı, su kullanımı çok önemli hale geldi. O yüzden çatımızda toplanan suyu depomuzda biriktiriyoruz. Biriktirdiğimiz sularla meyve ve sebzelerimizi suluyoruz. 

Güneş enerji sistemlerimiz var. Güneş enerji sistemlerimiz sayesinde de doğal bir şekilde binamızın bütün elektrik ihtiyaçlarını karşılıyoruz.”

Ülkü Ocakları Genel Başkanı Yıldırım proje kapsamında Ülkü Ocaklarındaki her bir ferdin eğitim aldığını söyledi.

“Bunların eğitimlerini de biz sertifikalı bir şekilde verdik vermeye de devam ediyoruz. Tüm il ve ilçe ocaklarımızda arkadaşlarımız eğitimlerini aldı. 

Aynı zamanda bununla alakalı el kitabı hazırladık. Bu el kitabımıza Ülkü Ocakları internet sitemizden ulaşabilirler. Bu bahçecilik sistemi hakkında yapmış olduğumuz bu çalışmalar hakkında detaylı bir bilgilendirmemiz var. 

Gençlerimize tohum kalem hediye ediyoruz. Bu kalemi öğrencilerimiz kullanıyor, bitiminde saksıya ekiyor, bu tohumdan 5-6 kiloluk domates elde ediyor. 

Geleceğin büyük Türkiye’sini inşa ederken her alanda bilinçli ve kültürlü nesiller yetiştirebilmek için Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı olarak çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.”


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Gönder

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız
Kayıt Ol Giriş Yap
Puan Durumu
TakımlarOGBMAvP
1 Trabzonspor 38231233381
2 Fenerbahçe 38211073573
3 Konyaspor 38208102168
4 Başakşehir 38198112065
5 Alanyaspor 3819712964
6 Beşiktaş 3815149859
7 Antalyaspor 38161111759
8 Karagümrük 3816913-557
9 Adana Demirspor 381510131355
10 Sivasspor 38141212254
istanbul
İmsak
03:28
Güneş
05:28
Öğle
13:13
İkindi
17:12
Akşam
20:47
Yatsı
22:38
E bültene abone olmak ister misiniz?