BENGÜ TÜRK

BENGÜTÜRK Haber - Haberler, Son dakikalar, siyaset ve dünya gündemi - MHP HABERLER

DÜNYA
9 May 2022
737
22 ° Güneşli

AB, 1 yıldır sürdürdüğü 'gelecek tartışmaları'nın sonucunu Avrupa Günü'nde sunacak

AB, 1 yıldır sürdürdüğü 'gelecek tartışmaları'nın sonucunu Avrupa Günü'nde sunacak

AB'nin Avrupa Günü'nde başlattığı "gelecek konferansı"nda bir yıl boyunca toplanan ve kurucu anlaşmaların değişmesi gibi önerileri içeren rapor, bugün AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, AP Başkanı Metsola ve Fransa Cumhurbaşkanıl Macron'a sunulacak. 

Brüksel

Avrupa Birliği'nin (AB) bir yıldır sürdürdüğü Avrupa'nın Geleceği Konferansı bugün sona eriyor.

Söz konusu konferans fikri, AB'nin gelecek vizyonunu kaybettiği endişesiyle yıllar önce birçok Avrupalı siyasetçi tarafından gündeme getirilse de siyasi çekişmeler ve bürokratik engeller gibi bazı sebeplerle hayata geçirilememişti. Son olarak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un da önerdiği konferansa kimin önderlik edeceği konusundaki tartışmaların aşılmasıyla, gayriresmi olarak Mart 2021'de başlayan konferansın resmi açılışı 9 Mayıs 2021'de, Avrupa Günü'nde yapıldı.

Bir yıldır AB Komisyonu, AB Konseyi ve AP'nin başkanlarının ortak liderlik ettiği konferansta, AB ülkelerinde yaşayan vatandaşların "gelecekte nasıl bir Avrupa görmek istediklerini" tartıştıkları, Avrupa'nın önündeki zorluklar ve kıtanın önceliklerini masaya yatırdıkları paneller düzenlendi.

Vatandaşlar, bu amaçla kurulan internet sitesinde iklim değişikliği ve çevre, sağlık, ekonomi, sosyal adalet, işsizlik, dış politika, güvenlik, hukukun üstünlüğü, haklar ve değerler, dijital dönüşüm, demokrasi, göç, eğitim, kültür, gençlik ve spor gibi birçok alanda görüşlerini, önerilerini veya tavsiyelerini sundu.

Strazburg'daki Avrupa Parlamentosu Genel Kurulunda zaman zaman AB yöneticilerinin de katılımıyla düzenlenen oturumların sonuncusu 29-30 Nisan'da yapıldı ve önerilerden 49'u üzerinde anlaşıldı. Bu teklifleri içeren final raporu bugün Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Roberta Metsola ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a sunulacak. Ardından üçlü, basın toplantısı düzenleyecek.

Raporda kurucu anlaşmaların değişmesi, oy sisteminde oy birliği ilkesi yerine "nitelikli çoğunluk" sistemine geçilmesi, Komisyona savunma gibi alanlarda daha fazla yetki verilmesi, bütçe üzerinde son sözün AP'ye bırakılması gibi öneriler yer alıyor.

İtalya Başbakanı Mario Draghi, geçen hafta AP'de yaptığı konuşmada, Ukrayna'daki savaşın AB'nin karşılaştığı ve ekonomiden güvenliğe her alanı etkileyen en büyük krizlerden biri olduğunu vurgulayarak, AB kurumlarının bu gibi durumlarda hizmet vermek için yetersiz kaldığını söylemişti. Draghi, AB'nin tüm alanları kapsayan pragmatik bir federalizme ihtiyacı olduğunu dile getirerek "Bu, anlaşmaların gözden geçirilmesine yol açacak bir sürecin başlamasını gerektiriyorsa, bunu kucaklamalıyız." diye konuşmuştu.

Öte yandan Danimarka, Estonya, Finlandiya, Letonya, Litvanya, Slovenya, İsveç, Bulgaristan, Çekya ve Malta gibi bir grup AB ülkesinin, final raporunda yer alan önerileri eleştiren ortak bir belgeye imza atması bekleniyor.

Avrupa Muhafazakarlar ve Reformcular Grubu, konferans katılımcılarının "Avrupa yanlısı" kişilerden seçildiği ve "ortalama AB vatandaşının" görüşünü yansıtmadığı gerekçesiyle süreçten çekilmişti.

Bu ülkelerin, AB'nin kurumsal bir reforma acil ihtiyaç duymadığı gerekçesiyle özellikle kurucu anlaşmaların değişimine karşı çıktığı belirtiliyor.

Teknik olarak bağlayıcılığı bulunmayacak raporun Komisyon, Konsey ve AP tarafından değerlendirmeye alınması bekleniyor. Ortaya çıkan herhangi bir metin, 27 AB ülkesinin tümünün onayını gerektiriyor. Mevcut oy birliği ilkesi, AB içerisinde reform yapılmasını zora koşuyor. Bunun önemli bir örneği, 2005'te AB Anayasası kabulünün Fransa ve Hollanda'daki referandumlar sonucunda iki ülke tarafından veto edilmesi olmuştu.


Kaynak :
1

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Gönder

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız
Kayıt Ol Giriş Yap
Puan Durumu
TakımlarOGBMAvP
1 Trabzonspor 37231223581
2 Fenerbahçe 38211073573
3 Konyaspor 38208102168
4 Başakşehir 37188111862
5 Alanyaspor 3718712861
6 Beşiktaş 3815149859
7 Antalyaspor 38161111759
8 Karagümrük 3716912-457
9 Sivasspor 38141212254
10 Kasımpaşa 38158151053
istanbul
İmsak
03:45
Güneş
05:34
Öğle
13:06
İkindi
17:02
Akşam
20:27
Yatsı
22:09
E bültene abone olmak ister misiniz?