BENGÜ TÜRK

BENGÜTÜRK Haber - Haberler, Son dakikalar, siyaset ve dünya gündemi - MHP HABERLER

ÖZEL HABER
30 Ara 2021
6147
20 ° Çok Bulutlu

Kabil havalimanını kim işletecek?

Kabil havalimanını kim işletecek?

ÖZEL HABER-ECEM TOPLAR

Afganistan’da 20 yıl aradan sonra Taliban’ın yönetimi devralmasıyla dünyanın gözü kulağı Afganistan’a çevrildi. Afganistan’daki yeni dönemde Türkiye ile nasıl iş birliklerinin görüleceği de merak konusu. Afganistan’ın Ankara Büyükelçisi Amir Ramin’e sorduk. Afgan Büyükelçi Ramin’in verdiği yanıtlar ise Ecem Toplar’ın özel röportajında…

Ecem Toplar: Sayın Büyükelçi Bengü Türk Televizyonunu röportaj talebini kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz… Konuşacak pek çok konu var elbette ama herkesin yanıtını aradığı bir konu var, en önemli konu. Afganistan’daki Kabil Havalimanının nasıl işletileceği ve beraberindeki 4 havalimanının nasıl işletileceği meselesi. Türkiye ve Katar’ın prensipte anlaştığını biliyoruz. Söz şuan Taliban yönetiminde. Taliban yönetimi bu ortaklığa sıcak bakıyor mu?

Amir Ramin: Afganistan’da özellikle son gelişmelerle oldukça önemli zamanlardan geçiliyor. Türkiye bu süreçte önemli rol oynuyor. Neden Kabil Havalimanı bu kadar önemli peki?  Çünkü Afganistan etrafı karayla çevrili bir ülke.

Sadece Kabil Havalimanı değil, bütün havalimanları bir koridor görevi görüyor. Afganistan ve bölge ülke ülkeleriyle etkileşim için bir kapı. Peki neden Türkiye? Çünkü Türkiye ile tarihsel bağlarımız var. Türkiye, Afganistan’ın yüzyıllardır çok yakın arkadaşı ve tarafsız bir ülke. Bu sebeple Türkiye ile karşılıklı güven ilişkimiz var. Türkiye başta NATO olmak üzere uluslararası organizasyonlar tarafından güven duyulan bir ülke. Türkiye, doğu ve batı arasında hub noktası. Bütün bu sebepler göz önüne alındığında Türkiye, havalimanının yönetilmesinde Katar ile birlikte çok önemli aktörler olacak. Bu çok hoş karşılanan bir gelişme. Şuan teknik müzakereler sürüyor. Bu teknik müzakerelerin olumlu sonuçlanacağını ve Kabil ile diğer başkentler arasındaki uçuşların yeniden başlayacağını umuyoruz.

“Türkiye hüsrana uğramış Afganlar için kalmayı seçti”

Ecem Toplar: Türkiye’nin ve Katar’ın iş birliğine sıcak bakılıyor mu?

Amir Ramin: Taliban, Türkiye ve Katar arasındaki ilişki çok iyi. Çünkü Türkiye 15 Ağustos sonrası Afganistan’da kalmayı seçti. Türkiye, Afgan insanları için, hüsrana uğramış Afganlar için kalmayı seçti. Türkiye bunun yanı sıra barış ve istikrarın sağlanması için çabalıyor. Şubat 2020’de Doha’da barış görüşmeleri sırasında Taliban ve ABD arasında bir anlaşma imzalandı. Bu bağlamda Katar da oldukça önemli bir ülke. Bence Türkiye, Katar ile yardıma ihtiyaç duyulan sorunların çözümüne katkı sunabilir. Havalimanı bunun ilk aşaması. Türkiye ve Katar’ın Taliban ile iş birliği sahadaki durumun daha iyiye doğru değişmesini sağlamak için oldukça önemli olacak.

“Anlaşma Kabil, Ankara veya Doha’da imzalanabilir”

Ecem Toplar: Aslında havalimanının işletilmesinin yanı sıra en önemli konu da güvenlik meselesi, güvenliğin nasıl sağlanacağıydı. Türkiye’nin de en büyük endişesi bu. Güvenliği kim sağlayacak?

Amir Ramin: Havalimanının güvenliği Afganistan’da yeni bir konu değil, özellikle Kabil Havalimanının güvenliği. Uluslararası gezginle, diplomatlar, hayır kurumları havalimanının güvenli olduğundan emin olmak istiyor. Havalimanının güvenliğinin sağlanması için teknik müzakereler devam ediyor. Bundan sonrasında varılacak anlaşma esas alınacak ve sona yaklaşıldı. Şimdi teknik üzerine çalışılıyor. Anlaşma Kabil, Ankara veya Doha’da imzalanabilir.

“Türkiye bir şemsiye ülke”

Ecem Toplar: Havalimanı meselesine ilişkin son bir sorum olacak. BAE’ye değinmediniz. Türkiye ve Katar ortaklığından bahsediyoruz ama Taliban yönetiminden önceki Afganistan yönetimiyle BAE anlaşmıştı. 5 Havalimanının yönetimini, işletilmesini BAE sağlıyordu. Yeni dönemde BAE’ye de rol verilecek mi?

Amir Ramin: Birleşik Arap Emirlikleri sadece yer hizmetlerini yürütüyordu. Türkiye ve Körfez İş birliği Konseyi ülkelerine öncelik vermek istiyoruz. Türkiye, tarihsel olarak Körfez ülkeleriyle yakın i birliğine sahip. Türkiye en iyisi. Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ilişkilerin geliştiğini görmek sevindirici. Türkiye, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeleri bir araya getirebilen bir şemsiye ülke.

“Türkiye güven veriyor”

Ecem Toplar: Geçtiğimiz dönemde de Afganistan’dan, Taliban yönetiminden Türkiye’ye ilk ziyaret gerçekleşti. Bu ziyarette hangi iş birlikleri görüşüldü? Taliban yönetimi hangi alanlarda Türkiye’yi Afganistan’da görmek istiyor?

Amir Ramin: Afganistan çok uzun zamandır çatışma içinde. Özellikle 15 Ağustos’tan sonra. Türkiye, bu süreçte bizim için iyi bir anlayışa sahip tavır sergiledi. Bu anlayışı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu defalarca dile getirdi. Bu kapsamda politik ve politik olmayan meseleler birbirinden ayrılmalı. Politikacılar her dönemde her yere gidip görüşebilir. Politik olmayan meseleler içinse, özellikle insani meseleler devreye giriyor. İş insanlarının ticaretini sürdürmesi buna örnek gösterilebilir. Türkiye, önemli bir rol üstleniyor. Herkes Afganistan’ı terk ettiğinde,

 Türkiye kaldı. Şuan kilit noktası olan insani yardım konusunda başta Kızılay, TİKA, Türk Büyükelçiliği insani krizin giderilmesi için çabalıyor.

Türk yatırımcılar için de Afganistan’da çok fazla yatırım fırsatı var. Kimya endüstrisi, maden işletmesi gibi pek çok alanda Türk yatırımcıları bekliyoruz. Ancak ana iş birliği konusu havalimanı işletmesi. Çünkü Türkiye güven veriyor.

“Ziyaret havalimanı meselesi çözülünce olacak”

Ecem Toplar: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İslam İş birliği Teşkilatı Dışişleri Bakanlarıyla beraber Afganistan’a gideceğini açıkladı. Peki, bu ziyaretten beklenti ne? Taliban yönetimi tanınacak mı? Afganistan’da bu ziyarete ilişkin nasıl bir beklenti var?

Amir Ramin: Bakan Çavuşoğlu ve beraberindeki bakanların ziyaret planı oldukça hoş karşılandı. Henüz netleşmiş bir tarih yok. Havalimanının işletmesiyle ilgili mesele çözümlendiğinde ziyaretin gerçekleşmesini bekliyoruz.


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Gönder

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız
Kayıt Ol Giriş Yap
Puan Durumu
TakımlarOGBMAvP
1 Adana Demirspor 106311021
2 Fenerbahçe 96211820
3 Başakşehir 96211020
4 Beşiktaş 10541719
5 Konyaspor 10532618
6 Trabzonspor 10532218
7 Galatasaray 9522317
8 Kayserispor 10514416
9 Gaziantep FK 10433315
10 Kasımpaşa 10415-1013
istanbul
İmsak
05:47
Güneş
07:11
Öğle
12:54
İkindi
15:56
Akşam
18:27
Yatsı
19:47
E bültene abone olmak ister misiniz?