BENGÜTÜRK TV

BENGÜTÜRK Haber - Haberler, Son dakika ve Manşetler - MHP HABERLER

POLİTİKA
2 Ağu 2021
960
27 ° Güneşli

MHP Lideri Devlet Bahçeli'den Kılıçdaroğlu'na "adaylık" sorusu: Zillet İttifakı adayı için Biden'dan izin almadı mı?

MHP Lideri Devlet Bahçeli'den Kılıçdaroğlu'na "adaylık" sorusu: Zillet İttifakı adayı için Biden'dan izin almadı mı?

Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli Türkgün Gazetesi Ankara Temsilcisi Kadir Yıldız’ın sorularını yanıtladı. Türkgün Gazetesi ‘ne verdiği röportajda Millet İttifakı’nın genel durumunu, erken seçim iddialarını ve Tunus’ta yaşanan olayları değerlendirirken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti eski cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı üzerinden de Kıbrıs konusunu ele aldı.

CHP BOŞA KÜREK ÇEKİYOR 

MHP Lideri Devlet Bahçeli, zillet ortaklarının erken seçim çağrıları için; “Duymayan varsa tekrar edeyim, Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimleri zamanında yapılacak” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NU ZOR GÜNLER BEKLİYOR 

MHP Lideri Bahçeli, “CHP, boşa kürek çekiyor. Sabretsinler, 2023 yılının haziran ayında sandıkta hesaplaşacağız. Cumhurun zaferine şahit olacaklar. Yüzleri varsa bundan ders ve ibret alırlar, yoksa aynı hamam aynı tas devam ederler, ama Kılıçdaroğlu’nu zor günler bekliyor. Cumhurbaşkanı adaylığına iyice ısındığı belli. Ama zillet ortakları İP ve HDP’yi hesaba katmasında yarar var. Çünkü adaylık düşü kuranlar kuyrukta bekliyor” açıklaması yaptı.  

BIDEN’DEN İZİN ALAMADILAR MI? 

“Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı bellidir, o da Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır” diyen Bahçeli,  

“Peki zillet ittifakının adayı kimdir? Yoksa henüz Biden’den izin ve icazet alamadılar mı? Neymiş, Cumhurbaşkanı adayını ulusal ve uluslararası karar vericilerin işaret edeceği birisini yapacaklarmış. Kim bu karar vericiler? Milletten başka karar verici mi var? İşte zillet budur. Teslimiyet budur” dedi.   

KALEMLERİ SATILIK 

ABD’de faaliyet gösteren Chrest Vakfı tarafından fonlanan medya organlarına tepki gösteren MHP Lideri Bahçeli, “Kalemleri satılık, vicdanları satılık, iradeleri satılık güruhun medya özgürlüğünden bahsetmesi tam bir akıl tutulmasıdır. Meğerse parayı nereden alıyorlarsa oranın düdüğünü çalıyorlarmış. Bu durum bir milli güvenlik sorunudur. Yargı derhal konunun üstüne gitmelidir” çağrısı yaptı. 

OYUN BELLİDİR 

Bahçeli, “Dikkat ediniz, Türkiye’ye kim hakaret ediyorsa, kim ihanete teşneyse onu paraya boğmuşlar. Bir de satılmışlara casusluk yaptırmışlar. Vah ki vah! Bu mudur basın özgürlüğü? Türkiye aleyhtarlarına ganimet olmuş içimizdeki uşakların maskeleri düşmüştür. Hepsinin ipliği pazardadır. Bağımsız medya diyenler, Türkiye’nin bağımsızlığını kundaklamaya çalışan işbirlikçilerdir. Oyun bellidir” diye uyardı. 

ELLE GELEN DÜĞÜN BAYRAM 

Kıbrıs konusuna da değinen Bahçeli, “Biz Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni destekliyoruz” dedi. AB’nin tavrını eleştiren Bahçeli, “Kapalı Maraş’ın açılmasına baktıkları yer Yunanistan-Rum çizgisidir. Ne biliyorlarsa yapsınlar. Elle gelen düğün bayram. Bu tehditlere aldırış edilirse Kıbrıs’ta Türk varlığı tartışmaya açılır. Verilmiş bir karardan geri dönüş olmaz. Maraş’ın açılması ENOSİS defterinin bir sayfasını kapatacaktır. AB sabrımızı test etmesin” mesajı verdi 

MESELE HAVALİMANINI BEKLEMENİN ÖTESİNDE 

Türkiye’nin Kabil Uluslararası Hamid KarzaiHavalimanındaki muhtemel mevcudiyetini desteklediklerini belirten Bahçeli, “Afganistan’ın istikrar ve iç barışına destek vermemiz tabiidir, olmalıdır. Mesele bir havalimanını beklemenin çok daha ötesindedir. Türkiye Afganistan’da her kesimle görüşmelidir. Buna Taliban da dâhildir. Hedef Afganistan’ın güvenliği ve dirliğidir. Beraberce her müşkülü aşarız” dedi. 

YANLIŞTAN DÖNÜLMELİ 

Tunus’taki müdahaleyi değerlendiren Bahçeli, “Dost ve kardeş ülke Tunus’u demokrasi hayatına tekrar dönmeye davet ediyorum. Gördüğüm kadarıyla, anayasadaki bir madde kötüye kullanılarak sivil darbe yapılmış. Halkın demokratik iradesine muhakkak saygı duyulmalıdır. Yanlıştan dönülmelidir. Arap Baharı’nın merkez üssünün tarihin gerisine düşmesi sadece kendisini değil, bölgeyi de karanlık bir girdaba çekebilecektir” diye uyardı.

“MESELE HAVALİMANINI BEKLEMENİN ÇOK DAHA ÖTESİNDE” 

Türkiye’nin Kabil Uluslararası Hamid Karzai Havalimanındaki muhtemel mevcudiyetiyle ilgili görüşünüzü çok merak ediyorum. 

Devlet BAHÇELİ: Afganistan’la tarihi bağlarımız vardır. 

Milli Mücadele yıllarında saygıyla ve şükranla hatırladığımız ikili ilişkilerimiz olmuştur. 

İki ülke arasında 1 Mart 1921'de imzalanan Türkiye-Afganistan İttifak Antlaşması'nda dikkat çeken ifadelerden birisi “Bu iki ülkenin kaderi ve saadeti birbirinindir.” İkincisi de “Eğer bir ülkeye düşman hamle ediyorsa bu, diğer ülkenin de aleyhine bir hücumdur.” 

Dünden bugüne Türkiye’nin Afganistan politikasında dört unsur ön plana çıkmıştır:

Bunlar, Afganistan’ın birlik ve bütünlüğünün korunması, güvenlik ve istikrarının sağlanması, ülkede halk desteğini ve katılımı ön planda tutan geniş tabanlı siyasi yapının güçlenmesi ve Afganistan’ın terörden ve aşırı akımlardan arındırılarak, halkın huzur ve refaha kavuşturulmasıdır.  

Bu ülkenin istikrar ve iç barışına destek vermemiz tabiidir, olmalıdır. 

Mesele bir havalimanını beklemenin çok daha ötesindedir. 

Bu ülkede huzurun ve güvenliğin temini için Türkiye üzerine düşeni yapabilir. 

Netice itibariyle orada işgalci olmayacağız. Bunu aklımızdan bile geçirmeyeceğiz. 

Türkiye Afganistan’da her kesimle görüşmelidir. Buna Taliban da dâhildir. 

ABD’yle masaya oturan Taliban’ın, Türkiye’ye şaşı bakması eşyanın tabiatına aykırıdır. 

Afganistan yönetimi, ülkemizin havaalanı misyonunun hukuki alt yapısı için gereken davet mektubunu bildiğim kadarıyla Türkiye’ye iletti. 

Askeri varlığımızın meşruiyet zemini ise, NATO anlaşması ve tezkere çerçevesinde 11 Eylül’e kadar geçerli. Bunu uzatmalıyız. 

Taliban, 13 Temmuz’da bir açıklama yapmış. 

Afganistan’daki askeri varlığımızın Doha Anlaşması hilafına sürdürülmesini kınamış. 

Taliban ve diğer unsurlarla çözülemeyecek bir sorun yoktur. 

Hedef Afganistan’ın güvenliği ve dirliğidir. 

Bu ülke nüfusunun yüzde 20’ye yakını soydaşımızdır. 

Biz başkalarından çok daha yakınız. 

Beraberce her müşkülü aşarız. 

Parti olarak Türkiye’nin Kabil Uluslararası Hamid KarzaiHavalimanındaki muhtemel mevcudiyetini destekliyoruz. 

CHP yönetimi bu işlerden anlamaz.  

Yaydıkları karamsarlık tutmaz. 

“AVUSTURYA BAŞBAKANI HALT ETMİŞ” 

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, “eğer insanlar kaçmak zorundaysalar, Avusturya, Almanya ya da İsveç’e gelmelerindense Türkiye gibi komşu ülkeleri ya da Afganistan’ın güvenli bölgelerini daha doğru yer olarak görüyorum” dedi. 

Devlet BAHÇELİ: Halt etmiş. Kendi işine baksın. Bu tip meseleleri çok yönlü, bilgiye ve insafa dayalı şekilde incelemesini öneririm.  

Nerenin güvenli olup olmayacağına Viyana’dan karar veremez. 

Bu şahıs daha Afganistan’ın hangi ülkelere komşu olduğunu bilmiyor. Gitsin tarih ve coğrafya öğrensin. 

“TUNUS’TAKİ MÜDAHALENİN ARKASINDA KİMLERİN OLDUĞU ARAŞTIRILMALIDIR” 

Tunus’ta Cumhurbaşkanı Kays Said, ordu desteğiyle yönetime el koydu. Meclis’i ve hükümeti feshetti. Sizin yorumunuzu alabilir miyim? 

Devlet BAHÇELİ: Dost ve kardeş ülke Tunus’u demokrasi hayatına tekrar dönmeye davet ediyorum. Bu ülkeyi derinden sarsan ekonomik ve sağlık krizinin gölgesinde bu anti demokratik tutumun çok tehlikeli olaylara kapı aralayacağını düşünüyorum. 

Gördüğüm kadarıyla, anayasadaki bir madde kötüye kullanılarak sivil darbe yapılmış. 

Halkın demokratik iradesine muhakkak saygı duyulmalıdır. 

Yanlıştan dönülmelidir. 

Tunus Cumhuriyet Bayramı’nda yaşanan bu darbe ülkenin birlik ve bütünlüğünü zayıflatacaktır. 

Diğer yandan bir hukuk profesörü olan Kays Said’in bu pervasız ve yasa dışı müdahalesinin arkasında hangi güçlerin, hangi lobilerin, hangi bölgesel veya küresel çevrelerin bulunduğu da iyi analiz edilmelidir. 

Arap Baharı’nın merkez üssünün tarihin gerisine düşmesi sadece kendisini değil, bölgeyi de karanlık bir girdaba çekebilecektir. Tunus’ta aklıselimin, demokrasinin, toplumsal ve siyasi mutabakatın hakim olmasını diliyorum. 

“PARAYI NEREDEN ALIYORLARSA ORANIN DÜDÜĞÜNÜ ÇALIYORLAR” 

Türkiye’de bazı medya organlarının ABD’de faaliyet gösteren Chrest Vakfı tarafından fonlandığı ortaya çıktı.  

Devlet BAHÇELİ: Daha doğru bir deyimle satın alındı diyelim. 

Kalemleri satılık, vicdanları satılık, iradeleri satılık güruhun medya özgürlüğünden bahsetmesi tam bir akıl tutulmasıdır. 

Meğerse parayı nereden alıyorlarsa oranın düdüğünü çalıyorlarmış. 

Bu durum bir milli güvenlik sorunudur. 

Yargı derhal konunun üstüne gitmelidir. 

Dikkat ediniz, Türkiye’ye kim hakaret ediyorsa, kim ihanete teşneyse onu paraya boğmuşlar. Bir de satılmışlara casusluk yaptırmışlar. Vah ki vah!  

Bu mudur basın özgürlüğü? 

Bu mudur demokrasi? 

Bu mudur adalet, özgürlük, medya etiği? 

Türkiye aleyhtarlarına ganimet olmuş içimizdeki uşakların maskeleri düşmüştür. Hepsinin ipliği pazardadır. 

Bağımsız medya diyenler, Türkiye’nin bağımsızlığını kundaklamaya çalışan işbirlikçilerdir. Oyun bellidir. 

Bize hiç kimse özgür medya masalıyla gelmesin, bu gelenlerin hepsi manen ölmüş medya taraftarlarıdır.  

“CHP BOŞA KÜREK ÇEKİYOR” 

Efendim, erken seçim olur mu? 

Devlet BAHÇELİ: Duymayan varsa tekrar edeyim, Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimleri zamanında yapılacak.  

CHP, boşa kürek çekiyor. Sabretsinler, 2023 yılının haziran ayında sandıkta hesaplaşacağız. Cumhurun zaferine şahit olacaklar. Yüzleri varsa bundan ders ve ibret alırlar, yoksa aynı hamam aynı tas devam ederler, ama Kılıçdaroğlu’nu zor günler bekliyor. Cumhurbaşkanı adaylığına iyice ısındığı belli. Ama zillet ortakları İP ve HDP’yi hesaba katmasında yarar var. Çünkü adaylık düşü kuranlar kuyrukta bekliyor.  

Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı bellidir, o da Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır.  

Peki zillet ittifakının adayı kimdir? Daha neyi bekliyorlar? Niye adaylarını netleştirmiyorlar? Yoksa henüz Biden’den izin ve icazet alamadılar mı? 

Neymiş, Cumhurbaşkanı adayını ulusal ve uluslararası karar vericilerin işaret edeceği birisini yapacaklarmış. 

Kim bu karar vericiler? Milletten başka karar verici mi var? 

Bu esaret altında bir siyaset anlayışı değil mi? İşte zillet budur. Teslimiyet budur. İşte zavallılık böyle bir şeydir. 

“AKINCI’NIN SEVİYESİNE İNEMEM” 

Kıbrıs konusu da gündemde. En son yaptığınız basın açıklamasında Mustafa Akıncı’ya sert sözlerle yüklendiniz. O da size cevap verdi. Ayrıca Kapalı Maraş’ın açılmasından geri dönülmezse AB yaptırım uygulayacağını açıkladı. Kısa da olsa değerlendirmelerinizi alabilir miyim? 

Devlet BAHÇELİ: Kıbrıs’ta, eşit, egemen ve bağımsız bir devletin tezahürü kaçınılmazdır. Müzakereler çuvalladı. Herkes kendi yolunu tercih etti. Biz Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni destekliyoruz. 

Akıncı benim muhatabım değil. Onun seviyesine inemem. Onu dengi ve eşiti Rumlardır. Çarpıtmasın, AKEL mensubu mu değil mi? EOKA militanı mı değil mi? Onu söylesin. 

AB’ye gelince, Kapalı Maraş’ın açılmasına baktıkları yer Yunanistan-Rum çizgisidir. Ne biliyorlarsa yapsınlar. Elle gelen düğün bayram. Bu tehditlere aldırış edilirse Kıbrıs’ta Türk varlığı tartışmaya açılır. Verilmiş bir karardan geri dönüş olmaz. Maraş’ın açılması ENOSİS defterinin bir sayfasını kapatacaktır. Rahatsızlıkları bundandır. Varsın rahatsız olsunlar, Kıbrıs Türklüğünün hakları, tarihsel çıkarları ve egemenlik kazanımları neyi gerektiriyorsa onu yapmalıyız. Sayın Ersin Tatar demişti ki, “47 yıldır kapalı olan Maraş’ın insanlığa açılması gerekiyordu. O yapılmıştır.” Yapılan tekrar yıkılmaz, herkes aklını başına alsın. AB sabrımızı test etmesin. 

 

 


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Gönder

Yorum yazabilmek için üye olmalı yada üye girişi yapmalısınız
Kayıt Ol Giriş Yap
Covid-19 Raporu
TÜRKİYE 21/09/2021
Günlük Test
338.873
Günlük Vaka
26.398
Günlük Vefat
213
G. İyileşen
27.160
İstanbul Namaz Vakitleri
İmsak
05:14
Güneş
06:41
Öğle
13:05
İkindi
16:31
Akşam
19:17
Yatsı
20:37
Puan Durumu
Takımlar O G B M Av P
1. Beşiktaş 5 4 1 0 8 13
2. Trabzonspor 5 4 1 0 7 13
3. Konyaspor 5 3 2 0 4 11
4. Hatayspor 5 3 1 1 7 10
5. Karagümrük 5 3 1 1 5 10
6. Fenerbahçe 5 3 1 1 3 10
7. Altay 5 3 0 2 3 9
8. Alanyaspor 5 3 0 2 -5 9
9. Galatasaray 5 2 2 1 2 8
10. Kayserispor 5 2 1 2 -1 7
E bültene abone olmak ister misiniz?