Yaşam Alanlarınızı Güzelleştirecek Kompozit Yer Döşemeleri

Yaşam Alanlarınızı Güzelleştirecek Kompozit Yer Döşemeleri

Yaşam Alanlarınızı Güzelleştirecek Kompozit Yer Döşemeleri

Günümüzde iç mekânlarda yapılan ahşap ya da parke döşemelerin haricinde, dış mekânlarda kullanılan yer döşemeleri de oldukça önem arz etmektedir.  Özellikle bahçesi, verandası, balkonu ya da terası bulunan bireyler dış mekânlarında zemin döşemelerine önem veriyor. 

Dış mekânlarda ki hava değişimleri ve zeminlerin yağmura, kara maruz kalması sebebi ile kullanılan malzemelerin oldukça dayanıklı ve kaliteli olması gerekmektedir. Bu sebeple kullanıcılar dış mekânlarda zemin ürünü olarak en çok kompozit deck tercih etmektedir. İç ve dış mekânlarda gönül rahatlığı ile kullanılabilecek bir malzeme olan kompozit deck, yaşam alanlarınızı moren bir ortama dönüştürmektedir. Dış mekânların zemin döşemelerinde kullanılan ahşap malzemeler, zamanla hava koşulları sebebi ile yıpranmaya ve aşınmaya başlamaktadır. Bu da görsel açıdan çirkin ve modernlikten uzak bir görünüm oluşmasına yol açmaktadır. Kompozit yer döşemesinde ve zemin kaplama teknolojisinde, dış mekânlarda kullanılan ahşabın uğradığı yıpranma ve aşınmalara karşı koruyacak şekilde dayanıklı imalat tercih edilmektedir.

Kompozit Yer Döşemeleri ile Göz Alıcı Görünüm

Kompozit zemin kaplama, plastik ve ahşap tozunun karıştırılması ile üretilmektedir. Bu yer döşemesi tüm hava koşullarına karşı oldukça dayanıklıdır. İçinde bulunan bazı bileşenler sayesinde bakteri, küf, mantar ya da parazit oluşumu engellenmektedir. Suya ve neme karşı dayanıklı olması sayesinde havuz kenarları ve diğer tüm ıslak zeminlerde kullanıma uygundur. Ayrıca nemli havalarda zeminde meydana gelen deformeleri ortadan kaldırmaktadır.

Bahçeler, yürüyüş yolları, iskele ve havuz kenarları, verandalar, plajlar ve sahiller de kullanılabilen zemin döşemeleri son zamanlarda iç mekânlarda da oldukça sık kullanılmaya başlamıştır. Otel, restoran ve kafelerde, sauna ve banyoların yer döşemelerinde kompozit deck tercih edilmektedir. Kolay bir şekilde uygulanabilen döşeme ayrıca ahşap için gerekli olan bakım ücretlerini de ortadan kaldırmıştır. Uygun maliyeti ve kaliteli özellikleri sayesinde son zamanlarda işletmeler tarafından da en çok tercih edilen yer döşemeleri arasına girmeyi başarmıştır.

Neden Kompozit Yer Döşemesi?

Kompozit zemin döşemesinin tercih edilme sebepleri arasında, doğa dostu bir ürün olması da yer almaktadır. Üretimi sırasında ağaç kullanılmadığı için, doğada ki ağaçlara da zarar vermemektedir. Geri dönüştürülmüş plastik ve ağaç deckleri kullanılarak üretilmektedir. Kompozit deck, sudan ve nemden etkilenmediği için uzun yıllar boyunca boya ve bakım gerektirmeden kullanılabilmektedir. Ilık su ve sabun ile birlikte uğraştırma gerektirmeden kolay bir şekilde temizlenebilmektedir. 

Kompozit döşemenin doğal ahşap döşemelere göre birçok farklı renk seçeneği bulunmaktadır. Kahverengi, açık kahverengi, koyu kahverengi, açık ve koyu gri, kiremit ve taba rengi, füme ve beyaz gibi birden fazla renk arasından döşeme yaptıracağınız ortama uygun olan rengi tercih edebilmektesiniz. En çok tercih edilen renk ise doğal ahşap görünümü sebebi ile koyu kahverengidir. Tüm renklerde üretilen en kaliteli ürünlerin tamamına ise http://www.evim.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Zemin döşemesinin üretiminde en az %50 oranında ahşap talaşı, yüzde beş oranında bağlayıcı ve %35 - %40 oranında termoplastik polimer kullanılmalıdır. Üretim kullanılan ahşap oranı yüzde 70’e yakın olmalıdır. Ayrıca ürünlerin Türk Standartları Enstitüsü (TSE) raporunun da bulunması gerekmektedir. Kompozit yer döşemeleri, kırılmayacak, bakteri tutmayacak ve çürümeyecek şekilde uzun yıllar dayanıklı olarak üretilmeli ve geri dönüştürülebilir olmalıdır. Yer döşemeleri, döşenecek her zemine ve ortama uygun ölçüde ve büyüklükte üretilmelidir. Döşeme sırasında zeminin düz, temiz ve kuru olması gereklidir. Böylece döşemeler yer ile kolayca bütünleşebilmektedir. Kompozit deck ürünleri kaymayı önleyici özelliğe sahip olduğu için çoğunlukla havuz kenarlarında tercih edilmektedir. Ayrıca taşınacağınız zaman, oturduğunuz evde kullandığınız zemin döşemesini söktürerek geçeceğiniz diğer mekâna tekrar monte ettirebilirsiniz. Yani sökülmesi ve tekrar takılması oldukça kolaydır.


 


Dünya genelinde Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 2 milyonu geçti Sonraki Haber

Dünya genelinde Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 2 milyonu geçti

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı