Patent Nedir?

Patent Nedir?

Patenti kısaca anlatmamız gerekirse, herhangi bir buluşun ya da herhangi bir ürünün haklarının kimde olduğunu göstermeye yarayan bir belgedir. Bu belgenin uluslararası geçerliliği vardır. Daha detaylı bahsetmek gerekirse, patenti alınan şey hakkında çoğaltma, satma ve üretme gibi hakların patent sahibine ait olmasıdır. Patent sayesinde buluşu yapan kimse, yaptığı şeyin haklarını kimseye kaptırmış olmaz. Emeğinin karşılığını da böylece almış olur.

Patent Almak İçin Şartlar 

Patent belgesini alabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Her buluş patent alamaz. Bir buluşun patent alabilmesi için yani https://www.destekpatent.com/ patent başvurusu hakkına sahip olması için sağlaması gereken 3 adet şart vardır. 

Yenilik

Patent başvurusu yapabilmek için gereken ilk şart buluşun bir yenilik içermesidir. Bu noktada yenilikten kasıt dünya kamuoyunda bilinen ya da daha önce bulunmuş bir buluş olmamalıdır. 

Buluş Basamağı İçermeli 

Kolayca düşünülüp bulunamayacak kadar üzerinde düşünülmüş ve bir uzman tarafından basit olmadığı kabul edilmelidir.

Sanayiye Uygulanabilir Olmalı 

Patenti alınacak buluş sadece kağıt üzerinde yani teoriye uygun bir buluş olmamalıdır. Ortaya atılan fikir kesinlikle gerçeğe uyarlanabilir olmalıdır. Eğer buluşun prototipi üretilemiyor ve gerçeklenmiyor ise sanayiye uygulanabilir diyemeyiz. 

Patent Nasıl Alınır? 

Patent almayı düşündüğünüz bir buluşunuz var ise öncelikle patent almak için gerekli olan şartları yerine getirmeli ardından başvuru için adımları atmanız gerekmektedir. Bu hem kurumların boşa uğraş göstermemesi hem de sizin vakitten kaybetmemeniz açısından iyi olacaktır.

Tüm şartları yerine getirmiş ve patent başvurusu için hazır iseniz, Türkiye’de ürününüz için patenti Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan alabilirsiniz. Ülkemiz içerisinde bu kurum dışında hiçbir kurum ve kuruluştan bu belgeyi almanız mümkün değildir. Buluşunuza patent belgesi verilmeden önce, öncelikle bir patent vekili tarafından buluşunuzun gerçekten buluş olup olmadığına karar verilir. Patent vekili tarafından verilen karar olumlu sonuçlanmış ise, buluş hakkında tarifname hazırlanır. Bu tarifnameyi patent vekili hazırlar ve patent sahibi tarafından da onaylanır. İçeriğinde buluşa dair tüm teknik bilgiler ve görseller yer almalıdır. 

Türk Patent ve Marka Kurumu’na tarifname ile başvuru yapılır. Başvuru için başvuru ücreti bu sırada  ödenir. Başvuruyu yapan kişi başvurunun ardından on iki ay içerisinde ücretini ödeyerek araştırma ister. Türk Patent ve Marka Kurumu araştırma raporu oluşturur ve patent alacak kişiye gönderir. Araştırma raporu pozitif sonuçlanmış ise başvuru sahibi üç ay dahilinde ücreti ödeyerek inceleme ister. İnceleme tamamlanınca patent alınmış olur. Sonuç negatif sonuçlanırsa tekrar patent başvurusu yapma hakkı bulunmaktadır.


Kovid-19 süreci 'Pandemi Anıları' projesi ile gelecek nesiller için arşivlenecek Sonraki Haber

Kovid-19 süreci 'Pandemi Anıları' projesi ile gelecek nesiller için arşivlenecek

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı