Kalbin Yeterli Miktarda Kanı Pompalayamaması: Kalp Yetmezliği

Kalbin Yeterli Miktarda Kanı Pompalayamaması: Kalp Yetmezliği

Kalbin Yeterli Miktarda Kanı Pompalayamaması: Kalp Yetmezliği

 

Kalbin dokuların ihtiyacı olan kanı yeterli düzeyde pompalayamaması durumuna kalp yetmezliği adı verilir. Vücut için gerekli olan besinleri ve oksijeni taşıyan kan kalp sayesinde vücuda dağılır ve gerekli organlara/dokulara ulaşır. Kalp yetmezliğinde ise kalp rutin çalışmasına devam eder ancak yeterli miktardaki kanı organlara iletemez.

 

Kanı pompalayamayan kalbin kasında geçici genişleme meydana gelir. Kalp bunu telafi etmek için karıncık duvarlarında büyümeye ve kalınlaşmaya gider. 

 

Kalp yetmezliği genel olarak 2 farklı şekilde görülür.

 

Sol Kalp Yetmezliği (Akut Kalp Yetmezliği): Sol karıncık kanı vücudun kullanabilmesi için organlara pompalar. Kalbin bu pompalama gücünün azalması nedeniyle sistemik dolaşıma yeterince kan gidemez. Bu durumda görülen kalp yetmezliğine ol kalp yetmezliği (akut kalp yetmezliği) adı verilir. Bu rahatsızlığa genellikle romatizmal kalp hastalıkları, koroner arter tıkanıklığı ve aort yetmezliği gibi hastalıklar neden olmaktadır.

 

Sağ Kalp Yetmezliği (Kronik Kalp Yetmezliği): Sağ kalp yetmezliği genellik sol kalp yetmezliğinin gelişmesine bağlı olarak görülür. Yani sekonder bir kalp hastalığıdır diyebiliriz. Sağ kalp yetmezliğinde kalbin sağ kulakçığı ve büyük toplardamarlarında kan göllenir. Sol kalp yetmezliğine neden olan bütün etkiler sağ kalp yetmezliğine de yol açar. Nabız düzensizlikleri, alkol, sigara ve bazı ilaç grupları sağ kalp yetmezliğinin nedenleri arasındadır.

 

Kalp Yetmezliği Hastalığının Belirti ve Bulguları Nelerdir ?

 

Kalp yetmezliği belirtileri genellikle dolaşım sistemini ilgilendiren belirtilerdir. Hastaya ve hastalığın seyrine göre değişiklik gösterse de sağ ve sol kalp yetmezliğinde benzer belirtiler görülmektedir.

 1. Sol kalp yetmezliğinde görülen ilk belirti solunum güçlüğüdür. İlk başlarda hareket edince ortaya çıkan bu tablo hasta dinlenince kaybolmaktadır.

 2. Sağ kalp yetmezliğinin en önemli bulgusu ödemdir. Çoğunlukla bacaklarda görülen bu ödemler zaman zaman karında da görülebilmektedir. Kronik kalp yetmezliği hastalarında karaciğer ve dalak organları büyür. Büyüme sonucunda ağrılar meydana gelebilir.

 3. Kuru öksürük

 4. Akciğer ödemi ve buna bağlı kanlı köpüklü balgam

 5. Terleme

 6. Nabız artışı

 7. Geceleri nefes darlığı

 8. Yorgunluk

 9. Boyundaki toplardamarlarda dolgunluk

 10. Sık idrara çıkma gibi belirtiler uzmandoktorlar tarafından görülen ve tanıyı kolaylaştıran belirtilerdir.


 

Kalp Yetmezliğinin Nedenleri Nelerdir ?

 

Kalp yetmezliği, kalp kasının zayıfladığı veya hasar gördüğü durumlarda meydana çıkan bir hastalıktır. Sertleşen ve kalınlaşan karıncıklar yeterli kanı dokulara gönderememeye başlar. İşte kalp yetmezliğine neden olan risk faktörleri;

 

 1. Kalbi besleyen damarlarda görülen hastalıklar

 2. Kalp krizi

 3. Kalp kapakçıklarında görülen problemler

 4. Kalp kasında oluşan travmalar

 5. Konjenital kalp hastalıkları

 6. Kalp kası enfeksiyonları

 7. Ritim bozuklukları

 8. Yüksek tansiyon

 9. Diyabet ve tiroid bezi hastalıkları

 10. Obezite

 11. Alkol ve uyuşturucu kullanımı


 

Kalp Yetmezliği Tanısı Nasıl Konulur, Tedavisi Nasıldır ?

 

Kalp yetmezliği belirtileri gösteren hastalar hastaneye başvurduğunda hekimin iyi bir anamnez alması ve fiziksel muayene yapması gerekir. Bu muayeneden sonra kesin tanının konması için birtakım tarama testleri yapılır. 

 

Kalp yetmezliğinin kesin tanısında en etkili yöntem ekokardiyogramdır. Ses dalgaları yardımıyla kalbin görüntülenmesi işlemi olan bu yöntem, kalpteki olası hasarları ve yapısal anormallikleri ortaya çıkarmaktadır. 

 

Fiziksel muayenede doktor ödemlere, kalbin ritmine ve hızına göre incelemelerde bulunur.  Kesin tanı konulan kişilerde acilen tedaviye başlanmalıdır.

 

Kalp yetmezliği tedavisinin asıl amacı hastalığın beraberinde getirdiği bulguları ortadan kaldırmak ve olası komplikasyonları önleyerek kişinin yaşam kalitesini yükseltmektir. Bu amaçla kalp yetmezliği tedavisinde tıbbi ve cerrahi olarak kullanılan yaygın yöntemler vardır.

 

Kalp yetmezliği yüksek tansiyon, şeker hastalığı veya koroner arter hastalıkları gibi nedenlerle oluşmuşsa tedavi ilaç tedavisinden öteye gitmez. Aynı zamanda hastaların ilaç tedavisinin yanı sıra yaşam tarzında değişikliklere gitmesi gerekir.

 

İlerleyen vakalarda ilaç tedavisi işe yaramadıysa cerrahi tedavi yöntemlerine başvurulabilmektedir. Cerrahi girişimler koroner bypass ameliyatları, kapakçık değişimleri ve onarımlarına yönelik girişimlerdir. Bazı hastalarda kalp pili yerleştirme hatta kalp nakilleri gibi işlemler de yapılabilmektedir. Bu tedavilerin tamamı kardiyoloji doktorları tarafından yönetilmektedir.
 


Sakarya'daki patlamaya ilişkin havai fişek fabrikasının 2 sahibine gözaltı Sonraki Haber

Sakarya'daki patlamaya ilişkin havai fişek fabrikasının 2 sahibine gözaltı

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı