Ankara Gezi Rehberi

Ankara Gezi Rehberi

Ankara Gezi Rehberi

Türkiye’nin başkenti Ankara, ülkenin en önemli şehirleri arasında yer almasının yanı sıra, zengin bir tarihi, huzur veren doğayı ve şifalı suları bünyesinde barındırmaktadır. Ülkenin tarihine yön veren şehirde, gezilecek pek çok tarihi nokta yer almaktadır. Şehri en özel kılan şey kuşkusuz Anıtkabir’e ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Kültür, doğa ve tarih turlarının yanı sıra eğlenceli bir şehir gezisine de olanak sunan Ankara’da, şifalı kaplıcalar, hareketli akşamlar, deneyebileceğiniz özel lezzetler ve katılabileceğiniz festivaller sizleri beklemektedir. 

Ankara Gezilecek Yerler

Anıtkabir Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk‘ün kabristanıdır. Şehrin en özel ve en önemli noktası olan Anıtkabir yılın dört mevsimi en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. 

Ankara Kalesiyapım yılı bilinmemekle birlikte 1073 yılında Türklerin eline geçmiştir. Altındağ’da yer alan kale, 110 metre yüksekliktedir. 

Kızılay Meydanı şehrin kalbidir. Alışveriş merkezleri, eğlence yerleri, kafeleri ve restoranları ile ziyaretçilerine hoş vakit geçirten meydan aynı zamanda etkinliklere ve çeşitli aktivitelere ev sahipliği yapmaktadır. 

Kocatepe Camii 1987 yılında Turgut Özal tarafından ibadete açılmıştır. İhtişamlı görünümü ile dikkat çeken caminin yapımı 20 yıl sürmüştür. 

Hamamönü Mahallesi Ankara’nın ilk yerleşim yeri olmasının yanı sıra önemli isimlerin yaşadığı mahalle olması ile meşhurdur. Mehmet Akif Ersoy’un da zamanında yaşadığı bu mahalle, tarihi gezilerin vazgeçilmez noktalarından biridir. 

Mehmet Akif Ersoy EviHamamönü Mahallesi’nin en yoğun ziyaret alan noktalarından biridir. Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazdığı ev günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. 

Augustus Tapınağı 2000 yıllık geçmişi ile şehrin en değerli tarihi yapılarından biridir. 

Eski Meclis Binası Türkiye’de kurulan ilk meclis binası olma özelliğine sahiptir. 1981 yılından bu yana Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak hizmet vermektedir. 

AquaVega Akvaryum sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’nın da en iyi akvaryumlarından biridir. 2012 yılında çılan akvaryum, 5 dönümlük alana sahiptir ve on binlerce deniz canlısını burada görmek mümkündür. 

Harikalar Diyarı Ankara’nın en güzel parklarından biridir. Aynı adı taşıyan kitaptan esinlenilerek yapılmış olan parkta, kitabın tüm kahramanlarını görebilirsiniz. Harikalar Diyarı aynı zamanda eşsiz bir doğaya sahiptir. 

Mogan Parkı 640 dönüm alana sahiptir. Park içerisinde gölet, yürüyüş alanları, piknik alanları ve eğlence alanları yer almaktadır. 

Beypazarı şehrin tarihini yansıtan en güzel yerlerden biridir. Tarihi Beypazarı Evleri’ni görmek için şehir merkezinden yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk gerçekleştirmeniz yeterlidir. 

Gordion Antik KentiFrigya’nın başkentidir. Polatlı ilçesine 29 km mesafede yer alan antik kent içerisinde müze de yer almaktadır. 

Elmadağ Kayak Merkezi Çankaya’dan yarım saatlik uzaklıkta yer almaktadır. Günübirlik geziler için de uygun olan kayak merkezi, Ankara’nın kış turizminde gelişimine katkıda bulunmaktadır. 

Çengelhan Rahmi Koç MüzesiAnkara’nın ilk, Türkiye’ninse en önemli sanayi müzesi olma özelliğine sahiptir. 7 dönümlük araziye sahip olan müze Altındağ ilçesinde yer almaktadır. 

Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi 1990 yılından bu yana hizmet vermektedir. Geleneksel, fabrikasyon, yabancı, antik ve yeni oyuncaklar olmak üzere 2000’in üzerinde oyuncak burada sergilenmektedir. 

Ankara Atatürk Orman Çiftliği 52.000 dönüm araziye sahiptir. Oyun alanı, gezi alanı ve hayvanat bahçesi gibi bölümlere sahip çiftlikte üretilen ürünlerden de satın alınabilmektedir. 

Anadolu Medeniyetler Müzesi 68 müze içerisinden 1997 tarihinde yılın müzesi ödülüne layık görülmüştür. Anadolu’nun arkeolojik eserlerinin sergilendiği müze, dünyanın en önemli müzelerinden biridir. 

Göksu Parkı 508 dönüm alan üzerine kurulmuştur. Şehrin en çok ziyaret edilen doğal alanlarından biri olan parkta geziniz sırasında size ördek ve kazlar eşlik etmektedir. 

Etnografya Müzesi 1930 yılında kurulmuştur. Osmanlı başta olmak üzere Anadolu’da yaşayan medeniyetlerin silahları ve özel eşyaları burada sergilenmektedir. 

Tabiat Tarihi Müzesi geçmişten günümüze canlıları inceleme olanağı sunmaktadır. Müzede ilk insandan, fil iskeletine kadar pek çok canlı hakkında bilgi edinmek mümkündür. 

Hacı Bayram Camii Hicri olarak 831 yılında Mimar Mehmet Bey tarafından yapılmıştır. Ankara’nın Ulus semtinde yer alan cami, Augustus Tapınağı’nın yanındadır. 

Resim Ve Heykel Müzesi dünyaca ünlü ressamların ve heykeltıraşların en önemli eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Eşsiz bir sanat müzesidir. 

Gençlik Parkı280.000 metre kare alana sahiptir. Tarihi parklar arasında yer alan Gençlik Parkı, özellikle akşam dikkat çeken bir manzara sunmaktadır. 

Ulucanlar Ceza Evi Müzesi1925 tarihinden 2006‘ya kadar ceza evi olarak hizmet veren binada ziyaretçilerini ağırlamaktadır. İnfazların ve işkencelerin yaşandığı cezaevinde Nazım Hikmet ve Necip Fazıl Kısakürek gibi ünlüler de yatmıştır. 

Seğmenler Parkı şehrin en renkli ve en güzel parklarından biridir. İçerisinde piknik alanları, çocuk bahçeleri, havuzlar ve konserlerin düzenlendiği amfi tiyatro yer almaktadır. 

Estergon Kalesi Keçiören’de yer almaktadır. 2005 yılında ziyarete açılan kalenin içerisinde bir de müze hizmet vermektedir. 

Dikmen Vadisi şehir hayatının karmaşasından uzaklaşmak isteyenlerin ilk tercihlerinden biridir. Zengin bitki örtüsü ve havuzları ile huzurlu bir dinlenme alanıdır. 

Kuğulu Park şehrin en meşhur noktalarından biridir. Yılın dört mevsimi birbirinden güzel manzaralara bürünen parkta, bembeyaz kuğular ziyaretçileri selamlamaktadır. İçerisinde meşhur kafe ve restoranlar hizmet vermektedir. 

Atakule Ankara’nın simge yapılarından biridir. 1989 yılında açılan Atakule 125 metre yüksekliği ile eşsiz bir şehir manzarası sunmaktadır. İçerisinde alışveriş merkezi hizmet vermektedir. 

Soğuk Su Milli Parkı12.000 dönüm araziye sahiptir. Kızılcahamam’da yer alan park piknik alanları ve manzarası ile şehirden tamamen uzakta, huzur dolu bir güne olanak sunmaktadır. 

Eymir Gölü şehrin bir diğer doğal güzelliğidir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin sınırları içerisinde yer alan gölün kenarında doğa ile iç içe zaman geçirebilir, burada yer alan işletmede, keyifli bir kahvaltı yapabilirsiniz. 

Cumhuriyet Müzesi II. TBMM Binası’nda hizmet vermektedir. 1960 yılına kadar meclis faaliyetlerinin gerçekleştirildiği binada bugün meclis odaları ve eşyaları sergilenmektedir. 

Ziraat Bankası Müzesi Türkiye’nin bankacılık tarihine ait ilk müzedir. 1981 yılından bu yana hizmet vermektedir. 

Altınköy Açık Hava Müzesi 500 dönümlük arazisinde 1930 – 1950 yılları arasında köy yaşantısını yansıtmaktadır. 

Arslanhane Camii Altındağ ilçesinde yer almaktadır ve Selçuklu Dönemi’ne aittir. 

Duatepe Anıtı Mustafa Kemal Atatürk’ün 1921 tarihinde başlattığı taarruzla düşmandan alınan ilk tepede yer almaktadır. Buraya 20.000 ağaç dikilmiş ve savaşta şehit olan 81 askerin isimleri anıt duvarına pirinçle yazılmıştır. 

Ankara’da Ne Yenir?

Liva Pastanesi, Ankara’da kahvaltı için en çok tercih edilen işletmelerden biridir. Katmerli gözleme ve pastırmalı yumurta gibi lezzetleri ile ön plana çıkan mekanda Osmanlı Kahvaltısını denemeniz önerilmektedir. 

Boğaziçi Lokantası, Ankara Tavası’nı deneyebileceğiniz en doğru adreslerden biridir. 1906 yılından beri hizmet veren işletme her gün 65 çeşit yemek servis etmektedir. 

Efsane Profesör Sadık Usta, Adana Kebap denince şehirde en popüler işletmedir. 

Meşhur Tavacı Recep Usta, Diyarbakır’ın lezzetlerini Ankara’ya taşıyan en özel mekanlardan biridir. Türkiye’nin farklı şehirlerinde de şubeleri bulunan işletmenin mumbarı oldukça meşhurdur. 

Cafemiz, ağaçlar içerisindeki bahçesi ve huzur dolu atmosferi ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Cafe de Paris Soslu Biftek ile meşhur olan işletmede, hayal makarnası, hayal salatası gibi seçeneklerle konuklar kendi zevklerine uygun yemekleri tasarlayabilmektedir. 

Tarihi Mutfak Lokantası, tandırı ile ünü şehir sınırlarını aşmış bir işletmedir. Eski adı Meşhur Tandırcı olan işletmenin kebapları ve tavuk germeci de sevilen lezzetleridir. 

Masabaşı Kebapçısı, 20 çeşit ikramı ile hem göze hem de damağa hitap etmektedir. 3 farklı şubeye sahip olan işletmenin kebapları, pideleri ve şıllık tatlısı meşhurdur. 

Meşhur Özçelik Aspava şehrin en çok tercih edilen restoranlarından biridir. Soslu soğanlı dürümü oldukça meşhur olan işletmede yemek öncesinde sunulan salata ve soslu patates kızartması da beğenilmektedir. Yemek sonrası ise irmikli dondurma tatmanız önerilmektedir. 

Kıtır, Ankara’nın en meşhur kumpircisidir. İçi taptaze malzemelerle dolu kumpirin yanı sıra işletmenin midyesi de oldukça beğenilmektedir. 

Çiftlik Cafe& Kokoreç, Atatürk Orman Çiftliği’nde konuklarını ağırlamaktadır. En popüler lezzeti kokoreç olsa da, döner ve İskender’de de oldukça iddialıdır. 

Ye An Pide, Balgat Mahallesi’nde hizmet vermektedir. Kayseri’ye has bir lezzet olan cıvıklı pidesi meşhurdur. 

Meşhur Kayseri Tepsi Mantıcısı, Kayserili kadınların elinden çıkan eşsiz Kayseri mantısı ile şehrin en meşhur işletmelerinden biridir. 

Özler Döner, Ankara’nın meşhur dönercisidir. Şehrin pek çok noktasında şubeleri bulunan işletmenin beyti döneri en özel lezzetidir. 

Ankara Gece Hayatı 

Jolly Joker Ankara, hizmet verdiği tüm şehirlerde olduğu gibi Ankara’da da en çok tercih edilen eğlence mekanlarından biridir. Sene boyunca ünlü sanatçıların canlı performanslarına ev sahipliği yapmaktadır. 

IF PerformanceHall, Ankara’da konser denince akla ilk gelen işletmedir. 

Hayal Kahvesi Ankara, İstanbul ve İzmir şubelerinde olduğu gibi büyükşehirlerin en güzel eğlencelerine ev sahipliği yapmaktadır. Enfes müziklerinin yanı sıra özel lezzetleri de dikkat çekmektedir. 

Voodoo Blues Bar, şehirde blues müzik severlerin ilk tercihidir. Ambiyansı ile hayranlık uyandıran işletmenin bahçesi de bulunmaktadır. 

Escape alt katında canlı performansları, üst katında DJ müzikleri ile farklı zevklere hitap edebilen bir işletmedir. 

Velocity şehrin en seçkin eğlence mekanları arasında yer almaktadır. VIP locaların da bulunduğu işletmede dünyaca ünlü DJ’lerin performansları sahnelenmektedir. 

6:45 Kaybedenler Kulübü Ankara, 90’lar Türkçe Pop geceleri, akustik konserler gibi organizasyonları ile şehrin en sevilen eğlence mekanlarından biridir. 

Günay Ankara assolistlerin canlı performansları ile dikkat çeken oldukça seçkin bir işletmedir. 

1912 Karlık, canlı müzik eşliğinde lezzetli yemekler tatmak isteyenlerin ilk tercihidir. 

90lar Restaurant, adı gibi 90’ların atmosferini günümüze taşımaktadır. Fonda dönemin müzikleri ile keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. 

KalisperaRestaurant, İç Anadolu’da sirtaki yapma keyfi sunmaktadır. Balık, müzik ve mezeleri ile Kalispera Ege ruhunu, Ankara’ya taşımaktadır. 

Ankara Festivalleri ( Etkinlikleri ) Ve Ankara’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Deli Kış Festivali, her yıl Ocak ayında düzenlenmektedir. Armada Alışveriş Merkezi Konser Alanı’nda düzenlenen Deli Kış Festivali’nde sucuk ekmek ve çorba gibi ikramlar ve birbirinden güzel konserler ziyaretçileri beklemektedir. 

AAAL Kış Şenliği, 25 yılı aşkın süredir her yıl Ocak ayında düzenlenmektedir. Festival kapsamında ünlü sanatçılar sahne almaktadır. 

Ankara Piyano Festivali, Altus Kültür Sanat tarafından düzenlenmektedir. Ayda bir düzenlenen konserler şeklinde gerçekleştirilmektedir. 

Nazım Hikmet Ran Doğum Günü Etkinlikleri, her yıl 15 Ocak’ta gerçekleştirilmektedir. Bir haftaya kadar yayılabilen etkinlikte şiirler, tiyatral gösteriler ve müzik dinletileri yer almaktadır. 

Çamlıdere Kar Festivali, her yıl Ocak ayında gerçekleşmektedir. Pekmezli kar tadımından, kızak yarışmasına kadar birbirinden eğlenceli anlar konukları beklemektedir. 

Beypazarı Kızak Şenliği, her yıl Ocak ya da Şubat ayında gerçekleşmektedir. Kızak yarışları, canlı DJ performansları ve offroad gösterileri, halat çekme ve en güzel kardan adam yarışması gibi eğlenceli organizasyonlar festival takviminde yer almaktadır. 

Uluslararası 2. El Kısa Film Festivali, her yıl Şubat ayında gerçekleştirilmektedir. Ankara Kısa Filmciler Derneği tarafından düzenlenen festivalde, daha önce çeşitli yarışmalara katılmış fakat elenmiş kısa filmlere yer verilmektedir. 

!f Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, her yıl Şubat Mart ayları arasında düzenlenmektedir. Bağımsız filmler festivali kapsamında partiler, atölyeler ve çeşitli etkinliklerle renkli anlar yaşanmaktadır. 

Ankara Japon Filmleri Festivali, her yıl Şubat ayında düzenlenmektedir. İki kültürü bir araya getirmesi açısından büyük öneme sahip festivalde Japon filmleri gösterimleri yapılmaktadır. 

8 Mart Ankara Kadın Yürüyüşü, her yıl Kadınlar Günü’nde gerçekleşmektedir. Bu özel günde, Ankara’nın tüm sokakları birbirinden keyifli festival alanlarına dönüşmektedir. 

Ankara Uluslararası Film Festivali, 1988 yılından bu yana her yıl Nisan ayında düzenlenmektedir. Festival kapsamında ünlü konuklar, sinemaya emek vermiş sanatçılar, gelecek vadeden genç yetenekler, akademisyenler, gönüllüler ve yerli halk bir araya gelmektedir. 

Ethos Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali, her yıl Nisan ayında gerçekleştirilmektedir. Kültür Sanat ve Göç Etkinlikleri Merkezi Derneği (KÜSAGEM) tarafından düzenlenen festivalde birbirinden özel tiyatro oyunları sahnelenmektedir. 

Uluslararası Ankara Müzik Festivali, her yıl Nisan ayında düzenlenmektedir. Festival programı her yıl dinleyicilerin ilgisine göre düzenlenmektedir. 

Anadolu’dan Sofraya Yöresel Ürünler ve El Sanatları Festivali, her yıl Nisan ayında düzenlenmektedir. Yöresel ürünlerin tanıtıldığı festivalde, çocuklar için de özel organizasyonlar yer almaktadır. 

OXO Müzik Festivali, Türkiye’nin en büyük festivallerinden biridir. Her yıl Nisan ayında düzenlenen festivalde, dünyaca ünlü DJ’lerin performanslarının yanı sıra ulusal sanatçıların canlı performansları, dans, lazer ve ışık gösterileri yer almaktadır. 

Holifest Ankara, her yıl Mayıs ayında düzenlenmektedir. Hint kültürünü yansıtmaktadır. 

Ankara Uluslararası Caz Festivali, her yıl Mayıs ayında düzenlenmektedir. Dünyanın en ünlü jazz sanatçıları seyirci ile buluşmaktadır. 

Uluslararası Kalecik Karası Festivali, her yıl Eylül ayında düzenlenmektedir. Dünyaca ünlü kalecik karası üzümleri adına gerçekleştirilmektedir. 

Ankara Uluslararası Komedi Festivali, her yıl Kasım ayında düzenlenmektedir. Tek kişilik şovlar, standup gösterileri ve doğaçlama tiyatro grupları festival kapsamında sahne almaktadır. 

Ankara, Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biridir. Karasal iklimin hakim olduğu şehirde, yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ise sert ve genellikle kar yağışlı geçmektedir. Keyifli bir şehir gezisi için en uygun dönem bahar ayları olsa da Ankara, yılın dört mevsimi ziyaretçilerine dolu dolu bir tatil olanağı sunmaktadır. Ankara festivallerine ilgi duyuyorsanız, şehirde yılın her ayı bir çok organizasyon düzenlenmektedir. Zevkinize uygun festivali seçerek, takvimden tarihleri belirledikten sonra tatilinize festivallerle renk katabilirsiniz. 

Konaklamanız İçin Ankara’nın Popüler Otelleri

Başkent Öğretmenevi  Esenboğa Havalimanı’na ise 27 km mesafededir.ISO 22000, ISO 9001:2008 ve OHSAS 18001 kalite belgelerine sahip tek öğretmenevi olan tesis, sadece oda konseptinde hizmet vermektedir. Tesisin 290 odası, 1 adet a la carte restoranı ve 3 adet salonu bulunmaktadır. 

Sheraton Ankara Hotel &Convention Center Ankara Esenboğa Havalimanı’na 31 km mesafede yer almaktadır. Oda kahvaltı konseptinde hizmet veren tesis, 311 odaya sahiptir. Tesis bünyesinde 1 adet açık yüzme havuzu ve 1 adet kapalı yüzme havuzu bulunmaktadır. 

Bilkent Otel ve Konferans Merkezi  Esenboğa Havalimanı’na 35 km mesafede yer almaktadır. 235 odaya sahip tesis, oda kahvaltı konseptinde hizmet vermektedir. 1 adet açık ve 1 adet kapalı yüzme havuzu bulunan otel turistik konaklamaların yanı sıra iş amaçlı konaklamalarda da avantaj yaratmaktadır. Tesis bünyesinde 19 adet toplantı salonu yer almaktadır. 

Point Hotel Ankara Esenboğa Havaalanı’na 31 km uzaklıkta yer almaktadır. 162 odanın mevcut olduğu otel, oda kahvaltı konseptinde hizmet vermektedir. Tesis bünyesinde 2 adet a la carte restoran, 8 adet toplantı salonu ve SPA merkezi bulunmaktadır. 

Holiday Inn Ankara Kavaklıdere  Esenboğa Havalimanı’na 30 km mesafede yer almaktadır. 83 şık ve konforlu odaya sahip tesis, oda kahvaltı konsepti sunmaktadır. Tesis bünyesinde 1 adet kapalı yüzme havuzu, SPA merkezi ve fitnesscenter bulunmaktadır. 


Kalbin Yeterli Miktarda Kanı Pompalayamaması: Kalp Yetmezliği Sonraki Haber

Kalbin Yeterli Miktarda Kanı Pompalayamaması: Kalp Yetmezliği

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı