Burun Estetiği Nedir? Kimler Yaptırabilir?

Burun Estetiği Nedir? Kimler Yaptırabilir?

Burun estetiği operasyonları, burun ucunun, burun kemerinin şeklinin değiştirilmesi, burnun büyütülmesi ya da küçültülmesi, burun deliklerinin küçültülmesi, burun kökü ile alın arasındaki ya da burun ucu ile dudak arasındaki açının değiştirilmesi gibi bir dizi operasyonları kapsamaktadır. Bunun yanında soluk alınmasına engel olan, burun etleri, sinüzit, polip ve deviye septum gibi rahatsızlıkların giderilmesi de burun estetiği ile gerçekleştirilmektedir.

Burun Estetiği İçin Operasyon Yaşı Ne Olmalıdır?

Yaralanma ve doğumsal sorunların dışında, anatomik, ruhsal ve psikososyal yapının tam gelişmesi için kadınlarda ve erkeklerde operasyon yaşı 18 sonrası olarak tavsiye edilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?

Burun estetiği yaptırmak isteyenleri;

  • Burnun genel görünümü kişiyi rahatsız ediyorsa,

  • Bir travmayla burunda oluşan şekil bozukluğu sebebi ile olmak üzere iki grupta incelenmek mümkün olmaktadır. 

Ameliyata karar veren kişilerin burnunda düzeltilmesini istediği yer ya da yerleri doktor ile paylaşması dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Doktorlar kişilerin taleplerinin ameliyat ile düzelebileceğine kanaat getirdiklerinde operasyon kararı vermektedirler. Bu tür operasyonlarda dikkat edilmesi gereken en önemli konunun güzel bir burundan ziyade, yüze yakışan bir şeklinin ortaya çıkmasının sağlanmasıdır. Rinoplasti yöntemleri ile yüz şekline uygun burnun yüze uyumlu hale getirilmesi sağlanmaktadır. Ankara burun estetiği Serdar Yüce tarafından yapılmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatından Önce Görüşme

Görüşmede operasyonu yaptırmak isteyen kişinin burnu ile ilgili şikayetleri ve ameliyat sonrasında beklentileri konuşulmaktadır. Burun bu aşamada 8 farklı açıdan fotoğraflanır ve ameliyat sonrası görüntüsü ise bilgisayar ortamında opere edilerek gösterilmektedir. 

Endeskopik cihaz vasıtası ile burun içi yapısı ve nefes alma durumu detaylı bir şekilde muayene edilmektedir. Ciddi bir şekilde nefes alma problemi yaşanıyor ise, sinüzit, polip, burun etleri ve deviye septum gibi sorunlar detaylı olarak tespit edilmektedir. 

Operasyon sırasında bu tür sorunların hepsi düzeltilmektedir. Operasyona kara verildiği andan itibaren doktorun uygun olduğu bir güne randevu alınmaktadır.

Burun Estetiği İçin Yapılan Hazırlıklar Nelerdir?

Operasyona karar verildikten sonra artık estetik olacak kişinin bu süreçte yapması gerekenleri;

  • Aspirin ve türevi ilaçların operasyondan 1 hafta önce kesilmesi gerekmektedir. Doktor tavsiyesi üzerine kullanılan ilaçların doktora danışılarak kesilmesi önerilmektedir.

  • Sigara kullanımı hem operasyon öncesinde ve sonrasında bir süre kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

  • Bayanların operasyon tarihinde adet görüyor olmalarının bir sakıncası bulunmamaktadır.

  • Operasyon günü makyaj yapılmaması, saçlara jöle sürülmemesi gerekmektedir. Rahat kıyafetler giyilmesi ve takıların evde bırakılması gerekmektedir.

  • Operasyondan 6 saat öncesine kadar hiç bir şey yenilmemeli ve içilmemelidir.

  • Operasyon saatinden 1 saat öncesinde hastanede olunması gerekmektedir. Hasta yatışı yapıldığında sakinleştirici ilaçlar ile hastanın sakinleşmesi sağlanmaktadır.

Olarak sıralamak mümkündür.

Burun Estetiği Yapılırken Hangi Teknik Kullanılmaktadır?

Genel olarak kapalı rinoplasti tekniği uygulanmaktadır. Bu yöntem ile burun yapısını oluşturan kemik, kıkırdak ve yumuşak dokuya yeni şekli verilmektedir. Burun ucundaki aşırı yükseklik, düşüklük, burun sırtında bulunan çıkıntılı alan ya da eksik kalan alan, dudak ile burun ucu açısı, burun delikleri düzeltilerek estetik görünüm oluşturulmaktadır. 

Operasyon sırasında deviye septum ve burun etleri gibi nefes almayı zorlaştıran sorunlar düzeltilmektedir. Burunun estetik görüntüsü oluştuktan sonra burun dışına bantlar yapıştırılıp, plastik ateller ile 5-7 gün kalacak şekilde desteklenmektedir. Burun estetiği operasyonu genel anestezi altında, burun büyüklüğüne bağlı olarak 2-3 saat sürmektedir.

Burun Estetiği Sonrasında İyileşme Süreci Nasıl Olmaktadır?

Operasyondan sonraki ikinci gün şişlik ve ödemin en yoğun olacağı gündür. 5. gün sonunda burundaki ateller ve bantlar alınmakta ve ten rengi bantla 1 hafta daha kalması ve bu süreçte var olan ödemin geçmesi beklenmektedir.

Operasyondan 7 gün sonra yapılan işin durumuna göre mesai başlangıcı yapılabilmektedir. Yaklaşık 2 ya da 3 ay kadar burun ucunda hissizlik olması normaldir ve bu süreçte bu durum tamamen geçmektedir. Operasyondan 3 gün sonra lens kullanımına başlanabilmektedir. 

Gözlük kullanımı çerçeve ağırlığına göre 1 ile 3 ay içinde olmaktadır. Operasyonda nefes alma zorluğu için deviye septum ve burun etlerine müdahale söz konusu olmuş ise, burun tıkanıklığı normal olmaktadır ve bu durum 2 ay içinde geçmektedir. İki hafta sonra hafif egzersizler yapılabilmekte yüzmeye de altı hafta sonra başlanılmaktadır. Burun 6 ile 12 aya arasında son şeklini almaktadır.

Yapılan araştırmalar burun estetiği yaptıranların sosyal ilişkilerinde ve davranışlarında olumlu yönde gelişmelerin olduğunu kanıtlamaktadır. 

 


'Akdeniz'in Sibiryası'ndaki menderesler görsel şölen sunuyor Sonraki Haber

'Akdeniz'in Sibiryası'ndaki menderesler görsel şölen sunuyor

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı