Condenser mikrofon nedir ? Hangi alanlarda kullanılır

Condenser mikrofon nedir ? Hangi alanlarda kullanılır

Condenser mikrofon nedir ? Hangi alanlarda kullanılır

 

Vokallerde, enstrümanlarda ve hatta kayıtlarda dahi kullanılan mikrofon türüdür. Bunun en büyük sebebi ise seslere oldukça duyarlı bir yapıya sahip olmasıyla alakalıdır. Kayıt anında en ufak sesleri bile analiz etmenize olanak tanıyacak düzeyde ses dalgası yakalayıp kayıt altına almanıza olanak tanıyan bu eşsiz mikrofon türünü kullanırken +48Volt olarak tabir edilip güç birimine ihtiyaç duyarlar. Kimi zaman phantom power adı verilen ek donanım kimi zamanda bağladığınız elektronik ses donanımının içerisinde yer alan +48volt mikrofon girişleri sayesinde eşsiz performanslar elde etmenize olanak tanımaktadır. Bahsetmiş olduğum güç birimi mevcut icra anından kondenser mikrofonu bağladığınız araçlarda yok ise ürünü kullanamazsınız. Çok hassas ve duyarlı mikrofon türleri olduğu için genellikle dışarıdan izole ortamlarda kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu sayede stüdyo ekipmanları için olmazsa olmaz bir mikrofon türüdür. Yazımda adı geçen phantom power yani +48 volt güç ayarı birçok ses kartında yer almaktadır. Çok tercih edilmeyen bir kullanım türü daha var kondenser mikrofonun ihtiyacı olan gücü piller yardımı ile de verebiliriz. Uzun soluklu olmasa da kısmi bir çözüm olarak aklınızda bulunsun. 

 

Condenser Mikrofonları İncelemek için: https://www.yonkamuzikmarket.com/kayit-mikrofonlari

 

Ayrıca bu mikrofonların bir diğer önemli özelliği ise kardioid diyafram tercih edildiği için sahip olduğu mevcut frekans aralığı diğer mikrofon türlerine kıyas ile oldukça geniştir. Dayanıklılık ve kullanışlılık açısından da ele alacak olursak eğer bu eşsiz mikrofon türünü tercih edilen marka ve modeller odağında bu özellikler değişkenlik göstere bilmektedir. 

Günümüzde ise condenser yapıya sahip olan mikrofonların yeni bir kullanım alanı daha ortaya çıkmıştır. Çeşitli sosyal ağlar için ses ve video projeleri hazırlayan veya anlık yayınlar yapabilen üst düzey home stüdyo kullanıcıları bu eşsiz mikrofon türüne sık sık başvurmaktadır. Ayrıca bu mikrofonları en ufak patlamaları dahi aldığı için mutlaka pop filter, shock mount, sünger ve benzeri sesin kalitesini ve mikrofonun uzun soluklu kullanılmasını sağlayan mikrofon ek yani yardımcı ekipmanları ile kullanmalısınız. Benim sizlere tavsiyem birkaç model ise şunlardır; Midex CX1 profesyonel ses kayıt mikrofonu, Lastvoice BM800 ve Lastvoice BM300 condenser mikrofonlarını sizlere gönül rahatlığı ile üstün performanslarınız için önerebilirim. Mutlaka bu eşsiz marka ve modelleri yetkili satıcılardan tedarik ediniz.

 

Tüm Mikrofonlar İçin: https://www.yonkamuzikmarket.com/


Influencer Marketing Sonraki Haber

Influencer Marketing

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı