AFAD gönüllüsü olmak için yoğun başvuru

AFAD gönüllüsü olmak için yoğun başvuru

Vatandaşların afet ve acil durum yönetimine daha aktif katılımlarını sağlamak amacıyla hayata geçirilen AFAD Gönüllülük Sistemi'ne 8 ayda 102 bin kişi başvuru yaptı.

İçişleri Bakanlığı AFAD tarafından 2019'un "Afetlere Hazırlık Yılı" ilan edilmesi kapsamında "Gönüllülük Sistemi" de hayata geçirildi.

AFAD Gönüllülük Sistemi ile vatandaşların afet ve acil durum yönetimine daha aktif katılım sağlamaları ve bu gibi durumlarda ne yapması gerektiğini bilen eğitimli ve becerikli insan sayısının artırılması hedeflendi.

"Afetlere Hazırlık Yılı"nın ilan edildiği 10 Temmuz'da tanıtımı yapılan AFAD Gönüllülük Sistemi'ne bugüne kadar 102 bin kişi başvuru yaptı.

AFAD'ın verilerine göre, gönüllü sayısında İstanbul 12 bin 480 kişiyle ilk sırada yer aldı. İstanbul'u 4 bin 108 kişiyle Ankara, 2 bin 5 kişiyle İzmir takip etti.

Üç sınıfa ayrılıyorlar

Afet ve acil durum gönüllüsü olarak sisteme dahil olan vatandaşlar, çevrimiçi, yüz yüze ve saha eğitimleri alıyor.

Gönüllüler, yetkinlikleri ve aldıkları eğitime göre üç ayrı seviyede sınıflandırılıyor. Bunun için uzaktan eğitimler yoluyla sisteme katılanlardan, profesyonel ekiplere destek olacak uzman AFAD gönüllüsüne uzanan bir gönüllülük yolu kuruluyor.

Afet yönetiminde kritik önem atfedilen AFAD gönüllüleri, afet ve acil durumların meydana getireceği maddi ve manevi zararı en aza indirmek ve toplumu afet ve acil durumlara daha dirençli hale getirmek için çaba sarf edecek.

Ayrıca gönüllüler, afet ve acil durumlardan etkilenen topluluklara daha etkin bir hizmet sağlayıp toplumda gönüllülük bilincinin yaygınlaştırılmasına da katkıda bulunacak.

AFAD Gönüllüsü olmak isteyenler, e-Devlet sisteminde arama kısmına "AFAD" yazınca çıkan "Gönüllülük Başvurusu ve Takibi" bölümünden başvuru yapabiliyor.


Bahar yaklaşıyor çığ tehlikesine dikkat Sonraki Haber

Bahar yaklaşıyor çığ tehlikesine dikkat

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı