BİLGE TONYUKUK, ANILIYOR

BİLGE TONYUKUK, ANILIYOR

Türk Dünyası'nın gönül başkenti olan İstanbul’umuzda bulunan, Çankırı Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı bünyesindeki gençlik kolları, “dilde fikirde ve işte birlik” şiarı ile yola çıkarak, Türk gönül köprüsü kurmaya devam etmektedir.

 

Önceki yıllarda, Macaristan’da düzenlenen “Hun-Türk Kurultayı'na katılarak, Moğolistan’da alanındaki profesörlerle birlikte arkeolojik kazı ve araştırmalara destek vererek, son olarak da Türk Dünyası'nın her ülkesinden ressamların katılımıyla gerçekleştirdikleri “Çankırı Türk Dünyası Resim Çalıştayı ve Sergisi" ile gönül köprülerini kurmaya devam etmişlerdir.

 

UNESCO’nun 2020 yılını, adı bilinen ilk Türk tarihçi ve yazarı olan Göktürk Devleti’nin kurucu kağanlarına başvezirlik yapan, “Tonyukuk” yılı ilan etmesinden dolayı adına yakışır bir anma programı düzenliyor.

 

Çankırı Vakfı bünyesindeki Tarih Kulübü'nün düzenleyeceği anma programında, konuşmacı olarak Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, Prof. Dr. İlyas Topsakal, Doç. Dr. Kürşat Yıldırım katılım sağlayacak.

 

Ayrıca vakfın öğrencilerinden İstanbul Üniversitesi-Tarih bölümü öğrencisi Yüsra Keleş, İstanbul Medeniyet Üniversitesi -Tarih bölümü öğrencisi Asuman Şakar, İstanbul Üniversitesi-Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi öğrencisi Rumeysa Tezcan ve İstanbul Üniversitesi-Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümü öğrencisi Cemile Nur Mermi’nin sunumlarıyla Bilge Tonyukuk hakkında ayrıntılı izahların yapılmasının ardından Türk Dünyası Ses Sanatçısı Bünyamin Aksungur’un Tonyukuk konseri ve Doğu Türkistanlı Sanatçı Abdurrahim Heyit’in öğrencisi Hayrunnisa Yenilmez’in konseri olacaktır.

 

Kırgızistan’dan gelecek olan Nariste Kozgaldak dans grubu ile Kırım Tatar Türkleri Folklor Ekibi de gösteride bulunacaktır.

 

Tarihte “Türk” ismini ilk kez kullanmasıyla bilinen Göktürk Devleti’ni tahayyül edip konser ve danslarla bir nevi tarih yolculuğuna çıkılacak olan programa yoğun katılım beklenmektir.

Adres: Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi

Tarih: 23.02.2020

Saat: 14:00

İrtibat: 05326924318


Trafik Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır? Sonraki Haber

Trafik Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı