Balkan Turlarının Pırlantası: Dubrovnik

Balkan Turlarının Pırlantası: Dubrovnik

Genelde döviz yükseldiği zamanlarda tur şirketleri yurt içi tatil yörelerinin reklamını yapar ve haksız da değillerdir. Ülkemiz gezip görecek yerler açısından bir hazine sandığı gibidir. Fakat Dolar ve Euro ne kadar yükselse de Avrupa görmek isteyenler için her zaman çok cazip balkan turları ve bu turlar içinde pırlanta taşı gibi bir şehir göz ardı edilmemelidir: Dubrovnik.

İçinde BosnaHersek, Karadağ, Makedonya, Sırbistan gibi pek çok ülke barındıran turlarla bir hafta içerisinde birden çok Balkan ülkesi görmek, yemeklerinden tatmak, doğal ve kültürel güzellikleriyle zaman geçirmek diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha ekonomik. Hele rezervasyonunu internetten yaptıracaklar için booking.com, hotels.com, tatil.com veya indirimkodu.com gibi indirimli tatilden bahseden siteler sayesinde Balkan turlarını çok daha hesaplı hale getirmek de mümkün.

Bu turlarda Mostar, Saraybosna, Belgrad, Manastır ve Üsküp gibi hem Doğu Avrupa’nın en güzel şehirlerini gezme, hem de bir zamanlar bu diyarlarda hüküm süren Osmanlı Devleti’nden yadigâr eşsiz cami, kale ve anıtları yerinde görme şansı yakalayabilirsiniz. Balkan turlarının bir diğer güzelliği ise, pek çok ülke gezmenize rağmen hiçbiri için vize alma zorunluğunuzun olmaması. Elinizde sadece Türk pasaportunuzun olması, Arnavutluk dahil pek çok Balkan ülkesine girmeniz için yeterli.

Makedonya: Vize istemiyor. Vizesiz 90 gün kalınabiliyor.    
Kosova: Vize istemiyor. 6 ay içinde 90 gün kalınabiliyor.    
Arnavutluk: Vize istemiyor. 90 gün kalınabiliyor.
Sırbistan: Vize istemiyor. 180 gün içinde 90 gün kalınabiliyor.
Karadağ: Vize istemiyor. 6 ay içinde 90 gün kalınabiliyor.
Bosna Hersek: Vize istemiyor. 60 gün kalınabiliyor.

Tüm Balkan turları paketleri içerisinde yanında bir ünlem işaretiyle yer alan şehir ise Dubrovnik. Adı gibi eşsiz olan bu şehir Hırvatistan sınırları içerisinde ve Hırvatistan da AB üyesi olduğu için bütün Balkan gezisi sırasında yalnızca bu şehir için vize ya da yeşil pasaport ihtiyacı bulunmakta. Pek çok turizm şirketinin önerdiği Balkan turlarında Dubrovnik gezisi bu nedenle isteğe bağlı. Yani tura katılabilir ancak Dubrovnik haricindeki yerleri görerek gezinizi sonlandırabilirsiniz. Ya da gezi öncesinde yeşil pasaportunuz yoksa bile gerekli izinleri alarak bu eşsiz kıyı şehrini de ziyaret edebilirsiniz. Peki, Dubrovnik’i görmek gerçekten önemli mi?

Orta Çağ’dan bu yana pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu şehir hem Adriyatik denizine kıyısı olması nedeniyle bir turizm merkezi, hem de yıllardır içinde biriktirdiği kültürel değerler ile tam bir yaşayan tarih. 1365 yılında Osmanlı himayesine alınan şehir, 443 yıl süren Türk hâkimiyeti sonucunda bize ait değerleri de barındırmakta.

Dışından bakıldığında surlarla kaplı bir şehir görünümüne sahip olmakla birlikte, surların içinde daldığınızda kendinizi adeta yüzyıllar öncesine ışınlanmış gibi hissediyorsunuz. Üzerine ayak basan pek çok medeniyetin izlerini taşıyan bu tarihi şehir, sokaklarında sizi adeta yüzyıllar öncesinde bir gezintiye davet ediyor.

Şehrin merkezi olan Eski Merkez, adına yakışır şekilde Dubrovnik’in adeta can damarı. Old Town tabelalarını izleyerek ulaşabileceğiniz bu bölgede bulunan 300 metre uzunluğundaki Stradun Caddesi ise hem şehir içindeki kafe ve dükkânların bulunduğu, hem de çeşitli dönemlerde festivallerin yapıldığı bir toplanma alanı konumunda. Şehrin diğer dar sokaklarında da yine ziyaretçilerini farklı türlerde kafeler ve dükkânlar bekliyor. Kent sokaklarını adımlarken karşınıza çıkacak olan Sponza Sarayı, Çan Kulesi ve Orlando Sütunu ise diğer ziyaretçi akınına uğrayan başlıca yerler. Şehri baştanbaşa kaplayan surlara çıktığınızda ise, bir yandan nefes kesen Adriyatik manzarasına, bir yandan da bu tarihi kentin kuş bakışı görünüşüne hayran oluyorsunuz. 

Dubrovnik’i son zamanlarda ilgi odağı yapan bir diğer önemli etmen ise tabii ki en çok izlenen diziler arasında yer alan Game Of Thrones (Taht Oyunları) dizisi. Dizide King’sLanding adıyla geçen yerdeki çekimlerin Dubrovnik’te yapılması, dizinin meraklılarının da buraya akın etmesine neden oldu. Şehir içerisinde tarihi turların yanı sıra, dizinin çekildiği yerleri gezdiren turlar da eklenmiş durumda. Bu turların sonunda ise sizi dizinin ünlü Demir Taht’ına götürerek resim çekilmenize de olanak sağlıyorlar. Her yıl hali hazırda milyonlarca ziyaretçinin akınına uğrayan bu eşsiz kıyı şehri, dizi ile birlikte ününe ün katınca daha fazla turist ağırlamaya başladı.

Dubrovnik olmadan da Balkanlar gezilebilir; burası bir Balkan turunun olmazsa olmazı değil; ama güzel bir şehir görmek isteyenler Dubrovnik’e uğramalı. Yani biraz zahmete girerek bu şehre gitmeyi seçerseniz, iyi ki gelmişim diyeceğiniz garanti.
 


HDP'li Buldan ve Temelli ile 3 milletvekili hakkında soruşturma Sonraki Haber

HDP'li Buldan ve Temelli ile 3 milletvekili hakkında soruşturma

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı