Adil Kullanım Kotası sonrası ilk sonuçlar açıklandı

Adil Kullanım Kotası sonrası ilk sonuçlar açıklandı

Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından 1 Ocak 2019’da geniş bant internete uygulanan Adil Kullanım Kotası uygulaması kaldırılmıştı. İnternet kullanıcılarının kullanım sıklığı ve istatistikleri, AKK öncesi ve sonrası farklılıkları gözlemlendi.

Adil Kullanım Kotası kalktı, internet kullanımı arttı

Türkiye’deki internet servis sağlayıcılarının bu yılın başında belirli bir veriden sonra hız düşümü/bağlantı kesme durumunu ortadan kaldıran bir karar alarak AKK uygulamasına son vermişti. Bu karar sonrasında kullanıcıların internet kullanım istatistikleri raporlandı.

BTK’nın açıkladığı Türkiye Haberleşme Sektörü 2019 Yılı 1. Çeyrek Raporu isimli rapor sonucunda Adil Kullanım Kotası kalktıktan sonra sabit internet kullanıcılarının 10 GB daha fazla internet kullandığı açıklandı. Mobil kullanıcıların ise aylık internet kullanımlarının 6,6 GB internet kullandığı ortaya kondu. Sabit internet kullanıcılarının ilk kez 100 GB’ın üstüne çıkarak 97,5 GB’tan 107,5 GB kullandığı da gözlemlendi.

Türkiye’deki sabit ev interneti abonelerinin %37,8’inin 16-24 Mbps hızında internet tercih ettiği görülüyor. %21,9’unun ise 24-35 Mbps, %1,6’sının da 50-100 Mbps hızında interneti seçtiği görüldü. Bu verilerde sabit internet fiyatlarının ve altyapı yeterliliğinin büyük etken olduğunu söyleyebiliriz.

Mobil internet kullanımları için durum daha farklı görünüyor. 1 Nisan 2016’da kullanılmaya başlanan 4.5G bağlantı teknolojisine geçildikten sonra aylık internet kullanım ortalaması 4.9 GB’den 6.6 GB veriye kadar yükseldi. Verilere göre 4.5G’ye kayıtlı 72 milyon abone olduğu biliniyor. Ancak bazı abonelerin SIM kart desteğinin olmaması ya da cihazlarının 4.5G’yi desteklememesi sonucunda yalnızca 41,8 milyon kişinin 4.5G bağlantıyı kullandığı belirtildi.

 


Apple’dan batarya değişimi yasağı açıklaması Sonraki Haber

Apple’dan batarya değişimi yasağı açıklaması

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı