Kızılay kan bağışlarının yarısını gezici araçlarla topluyor

Kızılay kan bağışlarının yarısını gezici araçlarla topluyor

Kan, acil değil sürekli ihtiyaç… Kızılay, uzun yıllardır bu bilinci topluma aşılamanın peşinde. Çünkü her bir ünite kan, üç kişiye hayat veriyor. İşte bu yüzden kan bağışı büyük önem taşıyor. Kızılay’ın kan toplama çalışmalarında gezici ekipler önemli yer tutuyor. Öyle ki bu yılın ilk altı ayında yapılan kan bağışlarının yaklaşık yarısı, gezici ekipler tarafından toplandı.

Gezici araçlar her yerde 

Gezici kan alma araçlarının, bağışçılar tarafından tercih edilme oranı hayli yüksek. Sayılar, bu araçların başarısını ortaya koyuyor. 2018 yılında Türkiye genelinde 2 milyon 571 bin 482 ünite kan bağışı yapıldı. Toplanan kanların 1 milyon 42 bin 55 ünitesi, gezici ekiplerle alınan bağışlardan oluşuyor. Yani Türkiye genelinde 2018’de alınan kan bağışlarının yüzde 41’i, gezici araçlar üzerinden gerçekleşti. 

2019’un ilk yarısında ise Türkiye genelinde 1 milyon 392 bin 583 ünite kan bağışı alındı. Bu bağışların 623 bin 277 ünitesi gezici ekiplere ait. Bir başka ifadeyle gezici ekiplerin yüzde 41 olan kan bağışı toplama oranı da yüzde 45’e yükselmiş oldu. Toplanan kanların 45 bin 896 ünitesi Avrupa Bölge Kan Merkezi’nin gezici ekiplerine ait. Kuzey Marmara Bölge Kan Merkezi ekipleri 34 bin 322 ünite, Orta Anadolu Bölge Kan Merkezi ekipleri ise 25 bin 322 ünite kan topladı. 

Kızılay, kan bağışında büyük önem taşıyan bu araçların sayısını artırmak istiyor. Bunun yolu ise yapılacak maddi bağışlardan geçiyor. İsteyenler Kızılay’ın web sitesinde “Kan Alma Aracı Bağışı” adı altında sunulan sayfa yardımıyla bağışta bulunabiliyor. 


LPG fiyatlarında indirim Sonraki Haber

LPG fiyatlarında indirim

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı