Profesyonel Televizyoncular, Dünya Kupası Çekimlerinde Hangi Ekipmanları Kullandı?

Profesyonel Televizyoncular, Dünya Kupası Çekimlerinde Hangi Ekipmanları Kullandı?

Dünya Kupası maçları başladığından beri, stadda izleme şansına erişenlerin dışında tüm dünyada milyonlar maçları ekranlardan takip ediyor. Maçın canlı yayını dışında ise hem internet medyası hem de gazetelerde sürekli mücadelelerden fotoğraflar yer alıyor. Peki bu devasa miktarda medya ürününün arkasında yatan üretici ekip, tüm bu kritik çekimler için ne gibi ekipmanlar kullanıyor?

Spor müsabakalarında kullanılacak makine son derece önemli. Çünü yapılan iş hem inanılmaz dakik olmak zorunda hem de kalabalık bir fotoğrafçı grubu arasında yapılan ve aksiyon dolu çekimleri düşünecek olursak hayli dayanıklı olmalı. Kritik bir pozisyonu makineniz birden arıza verdiği için kaçırma riskine karşılık da aslında hiçbir müsabaka fotoğrafçısı tek makine ile çalışmaz.

Profesyonel fotoğrafçılar böyle zamanlarda yaygın olarak Canon EOS-1D serisini ve Nikon Dx serisini tercih ediyor. Ağır hava koşullarına karşı dayanıklı ve sert magnezyum alaşımından yapılmış, 20.2MP EOS-1D X Mark II veya Nikon’un 20.8MP D5 gibi kameraları tercih edilen makinelerden. Ancak bu makineler dışında fotoğrafçılar yüksek çözünürlüklü görüntüler elde edebilecekleri 30.4 MP Canon EOS 5D Mark IV ve 45.4MP Nikon D850 gibi kameraları da sıkça tercih ediyorlar.

Lensler, söz konusu anlık fotoğraf çekimi olduğunda aslında kullanılan ana makineden bile kritik hale geliyor. Çekimi özgürleştirme ve esnetme görevlerini üstlenen lensler, spor müsabakalarında genel olarak tele objektif gibi uzak mesafe çekimlerinde avantaj sağlayan lenslerden seçilir. Spor fotoğrafçıları için ana lens 400mm f / 2.8'dir. Canon EF 400mm f/2.8L IS USM II ve Nikon AF-S 400mm f/2.8E FL ED VR en çok tecih edilenlen lenslerden ancak ana lens dışında kullanılan tele objektifler sayesinde de şartları rahatlar ve elde edilecek görüntünün kalitesi bir bakıma garantilenir.

16-35mm f / 2.8 veya 14-24mm f / 2.8 lensler de her spor fotoğrafçısının çantasında bulunur. Aslında burada tercih tamamen fotoğrafçıdadır. Her fotoğrafçı anlık da olsa değişik seçenekleri bir diğerinden daha farklı değerlendirebilir. 24-70 mm f / 2.8 ölçekli lensler de bu duruma örnektir. İlk tercih olmasalar da duruma bağlı olarak bu lensler fotoğrafçıya büyük kolaylıklar sağlayabilir.

400mm f / 2.8 gibi ağır ve büyük lenslerle çekim yapmak, gerekttiğinde bazı aksesuarlardan destek alma zorunluluğunu da beraberinde getiriyor. Hele de 90 dakika boyunca bir yandan anı yakalamaya çalışıp bir yandan da Rusya'nın zorlu hava koşullarıyla mücadele ediliyorsa bu ekipmanlar son derece önemli oluyor. Peki kullanılan destek ekipmanları hangi konuda yardımcı oluyor?

Kamerayla senkronize çalışan flaşlar ve ışık kaynakları, değişken stad koşullarında ışığın dengelenmesini sağlıyor. Aynı şekilde kamerayı uzaktan kontrol etmeye sağlayan ekipmanlarla da çekimlerin daha rahat ilerlemesi sağlanıyor. Ancak 2018 Dünya Kupası'nda fotoğrafçılık yapanların en büyük yardımcısı muhtemelen çekim çadırı olacaktır çünkü 90 dakika boyunca devam eden çekimler sırasında biraz konforun ve hareket kabiliyetinin herkese faydası dokunacaktır.

Neden Uyuyoruz? Uyumazsak Ne Olur? Sonraki Haber

Neden Uyuyoruz? Uyumazsak Ne Olur?

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı