Traktör Markası Olan Lamborghini Bugünlere Nasıl Geldi?

Traktör Markası Olan Lamborghini Bugünlere Nasıl Geldi?

Eski SüperSport Dünya Şampiyonu olan AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu’nun 24 Haziran seçimlerinden sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) marka otomobili ile gelmesi, ünlü İtalyan spor otomobil üreticisini bir anda ülke gündemine taşımıştı. O halde pek çok vatandaşımızın dikkatini çeken markasının dünden bugüne hangi yollardan geçtiğine hep hep beraber bakabiliriz.

Feruccio Lamborghini tarafından kurulan marka, 1916 yılında traktör üretimi ile faaliyetlerine başladı. Lamborghini’nin bir spor otomobil markası haline gelmesi ise 1963 yılını buldu. Giotto Bizzarrini, Gian Paolo Dallara, Franco Scaglione ve Bob Wallace gibi isimler ile 1963 yılında ilk spor otomobil prototipini üreten marka, 1964 yılında 350 GT ile ilk spor otomobilini satışa sunmuş oldu.

1965 yılında Torino Otomobil Fuarı’nda bizzat Feruccio Lamborghini tarafından tanıtılan çok daha spor ve güçlü bir otomobil olan Muira, Lamborghini’nin dünyanın en önemli spor otomobil markalarından biri olmasını sağladı. Miura’nın ardından tanıtılan ve 10 yılda üç farklı versiyonla satışa sunulan ilk 4 koltuklu model Espada, toplamda 1217 adet üretilerek markanın en başarılı modellerinden biri olmayı başardı.

1971 yılında ortaya çıkan Countach ise markanın bugünkü tasarım çizgilerine sahip ilk modeliydi. Countach’ın görücüye çıkışından 3 yıl sonra Countach LP400’ün üretimi başladı. Bu model, Lamborghini’nin kapıları yukarıya açılan ilk modeli olarak dikkat çekti. Fakat 1972 yılında büyük bir traktör siparişinin iptal edilmesi markayı zor durumda bıraktı. Çözüm olarak Lamborghini’nin traktör hisseleri Fiat’a satıldı.