Tüp bebek Tedavisi

Tüp bebek Tedavisi

Tedavisi Çeşitleri

Tüp bebek birçok anne baba olmak isteyen kişinin kurtarıcısı niteliğindedir. Tüp bebek güç geçtikçe ilerleyen tıp teknolojileri sayesinde başarı yüzdesini de yükseltmiştir. Anne baba olma konusunda sorun yaşayan herkesin deneme imkanı vardır.

Tüp bebek ile ilgili bazı kişilerin yanlış bilgileri olduğu da bilinmektedir. Tüp bebek tedavisi sırasında sadece anne ve babanın yumurtaları söz konusudur. Başka bir spermin anne yumurtasını döllemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bir erkeğin ya da kadının kısır olması demek; hiç yumurta üretimi yok ya da hiç sperm üretimi yok demek değildir. Sperm kalitesi, yumurta kalitesi, ve bu iki temelin sayısı kişilerin çocuk sahibi olmasını engelleyebilir. Örneğin; sperm sayısı az olan bir kişi annedeki yumurtaları dölleyemediği için çocuk sahibi olamayabilir ve bu da bir kısırlık durumunun oluşmasına neden olabilir. Annenin yumurta kalitesi ya da sayısı az olduğu için yumurtanın döllenmesi zor olabilir ya da hamile kalma durumundan sonra bebeğin sürekli düşmesi durumu yaşanabilir.

Bu durumlar kişilerin psikolojisi üzerinde de oldukça etkilidir ve sürekli olarak bu sürecin yaşanmaması adına kişilerin tüp bebek tedavisi denemesinde fayda var.

Tüp bebek tedavisi nedir?

Anneden alınan yumurtaların en kalitelisi ile babadan alınan spermlerin en kalitelisi laboratuvar ortamında bir araya getirilir ve olabilecek en üst düzeyde sağlıklı bir döllenme sağlanır. Bu işlem anne rahminde gerçekleştiğine aynı kalitede olması mümkün olmadığı için laboratuvar ortamında gerçekleşir ve ardından döllenen yumurta annenin rahmine yerleştirilerek burada hamilelik sürecinin devam etmesi sağlanır.

Tüp bebek tedavisi kişilerin bebek sahibi olma olasılığını; %50 gibi rakamlara yükseltmiştir. Sağlıklı bir çiftin dahi hızlı bir şekilde bebek sahibi olması için tüp bebek yöntemi denenebilir. Sağlıklı bir bireyin istediği zaman hamile kalma oranı %20 ile %30 arasında değişkenlik gösterirken; anne baba olma olasılığı zor olan bir birey için tüp bebek tedavisi sonucunda hamile kalma olasılığı %40 ile %50 oranında değişmektedir.

Bu işlemler 3 ile 5 gün arasında gerçekleştirilir ve anne rahmine yerleştirilene kadar anne de doğum sürecine hazırlanır. Bu işlemin en önemli kısmı annenin hamilelik durumuna getirilmesidir. Anne doğal bir yol ile hamile kalmadığı için annelik hormonlarının doğru miktarda harekete geçmesi ve çalışması için çeşitli hormon tedavileri başlar. Bu tedavilerin doğru şekilde uygulanması kusursuz şekilde döllenen yumurtanın sağlıklı bir şekilde büyümesini mümkün kılar.

Tüp bebek tedavisi için uzman bir doktor ile çalışmak yumurtanın döllenme kısmından çok annenin hamilelik dönemine girişinin yapılması kısmında önemlidir. Annenin hormon sevileri doğru bir şekilde ayarlandığı zaman anne hızlı bir şekilde sağlıklı bir gebeliğe adım atabilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde kullanılan yöntemler nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde kullanılan birkaç adet yöntem vardır, bunların bazıları oldukça eskimiş yöntemlerdir denebilri.

  • IVF

Anneden ve babadan yumurta alarak bunların döllenmesi ve 3 5 gün sonra anne rahmine yerleştirilmesi.

  • GIFT

Yumurta ve sperm alındıktan sonra annede bulunan follop tüpünün içine konur. Burada döllenmesi beklenir ancak bu işlem artık tercih edilmemektedir.

  • ZIFT

Follop tüpüne yerleştirme işleminin yapıldığı bir diğer işlemdir ancak bu işlem sırasında yumurtanın döllenmesi laboratuvarda sağlanır.

 

  • ICSI

 

Sperm kalitesinde sorun yaşayan çiftlerde yumurtanın içine direkt olarak bir spermin enjekte edilmesi sonucu yapılan tüp bebek türüdür.

 

  • IVM

 

Annenin olgunlaşmamış yumurtasının ilaç ile olgunlaşması sonucunda döllenmeye hazır hale gelmesini sağlayan tedavi türüdür.

Tüm bu tedavi çeşitleri için alanında uzman Esra Çabuk Cömert’i tercih edebilirsiniz.

Moon ve Erdoğan görüşmesiyle ilgili açıklama yapıldı Sonraki Haber

Moon ve Erdoğan görüşmesiyle ilgili açıklama yapıldı

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı Önceki Haber

Donald Trump’tan Suudi Arabistan’da kılıç dansı