Ana Sayfa  /  DÜNYA  /  FRANSA CUMHURBAŞKANI ADAYI: 'SÖMÜRGECİLİK FRANSA TARİHİNİN BİR PARÇASIDIR'
  • Facebook da Paylaş
FRANSA CUMHURBAŞKANI ADAYI: 'SÖMÜRGECİLİK FRANSA TARİHİNİN BİR PARÇASIDIR'
  • 16-02-2017
  • 0 yorum
  • 4603 okunma
Cumhurbaşkanı adayı Macron Cezayir'e ziyareti sırasında, 'Sömürgecilik Fransa tarihinin bir parçasıdır. Sömürgecilik insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur.' dedi.

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bağımsız adayı ve eski Ekonomi Bakanı Emmanuel Macron, Cezayir'i ziyaretinde Echorouk News adlı yerel televizyon kanalına röportaj verdi.

Macron, sömürgeciliğin Fransa tarihinin bir parçası olduğunu ifade ederek, "Sömürgecilik insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Barbarlık olarak tanımladığım sömürgeciliği her zaman kınadım." diye konuştu.

"Fransa'nın bu eylemler için özür dilemesi gerekiyor"
Fransa'nın sömürgeci tarihi ile yüzleşmesi gerektiğini aktaran Macron, "Fransa'nın bu eylemler için özür dilemesi gerekiyor." ifadesini kullandı.

Macron, sömürgeciliğin yüceltilmesini kabul edilemez bulduğunu, kendisinin sömürgeciliğe karşı olduğunu dile getirdi.

Fransa'nın Cezayir'deki sömürge geçmişi
İnsan hakları örgütleri ve tarihçiler, Fransa'nın 1830-1962 yıllarındaki sömürge döneminde Cezayirlilere yönelik katliamlar gerçekleştirdiğini ve yüz binlerce kişinin ise tehcir edildiğini belirtiyor.

Cezayir, Fransa'ya bu suçları kabul edip mağdurlar için tazminat ödemesi çağrısında bulunurken, Fransa ise eski defterleri kapatıp geleceğe bakmak gerektiğini savunuyor.

AA 

Etiketler : -

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV