Ana Sayfa  /  GÜNDEM  /  DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AGİT'E TEPKİ
  • Facebook da Paylaş
DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AGİT'E TEPKİ
  • 17-04-2017
  • 0 yorum
  • 3950 okunma
Dışişleri Bakanlığı AGİT'in 16 Nisan referandum sonuçları ile ilgili yaptığı değerlendirmelere tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı AGİT'in referandum sonuçları ile ilgili hazırladığı rapora cevap verdi. Raporun siyasi içerikli olduğunu ifade eden bakanlık halk oylamasının yüzde 85'in üzerinde bir demokratik katılımla gerçekleştiğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı'nın AGİT raporuna verdiği cevabın tamamı şu şekilde:

AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi’yle (ODIHR) ülkemizdeki seçim gözlemcilik faaliyetlerine yönelik uzun yıllardır işbirliğimiz sürmektedir. Bu kapsamda Türkiye’de 16 Nisan günü gerçekleştirilen halkoylaması için de davette bulunulmuş olup, Gözlem Misyonu’nun faaliyetleri için makamlarımız ülke genelinde her türlü işbirliğini göstermiştir.

Türkiye’deki Anayasa değişikliğine yönelik halkoylaması, AGİT içinde örnek gösterilecek düzeyde yüzde seksen beşin üzerinde bir demokratik katılımla gerçekleşmiştir.

Gözlem Misyonu’na, raporlarında maddi hatalardan ve yanlış yönlendirmeye yol açabilecek eksik bilgilere dayalı yorumlardan kaçınmaları yönünde daha önce de telkin ve tavsiyelerde bulunulmuştur.

Bu bağlamda, 16 Nisan halkoylaması sonrası ODIHR Heyetinin AKPM Gözlem Heyetiyle birlikte yayımladığı İlk Bulgu ve Sonuçlar Raporu’nda ve basın toplantısında dile getirilen siyasi içerikli ve itham edici ifadeler üzüntüyle karşılanmıştır. Heyetin, Yüksek Seçim Kurulu’nun halihazırda TBMM’deki tüm partilerin temsilcilerini de içerdiğini gözardı ettiği görülmektedir.

Halkoylamasının uluslararası standartların gerisinde kaldığı gibi bir yorum kabul edilemez.

Esasen halkoylamasının gerçekleştirilmesinden kısa süre önce AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi Direktörü tarafından halkoylamasıyla ilgili siyasi içerikli beyanlarda bulunulması, bu heyetin Türkiye’ye önyargılarla geldiğini, nesnellik ve tarafsızlık ilkelerini dikkate almadığını göstermiştir. Sözkonusu ilk bulgular raporu da bu taraflı ve önyargılı yaklaşımın bir yansımasıdır.  

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV