Ana Sayfa  /  TÜRK DÜNYASI  /  AZERBAYCAN'DA NEVRUZ KUTLAMALARI BAŞLADI
  • Facebook da Paylaş
AZERBAYCAN'DA NEVRUZ KUTLAMALARI BAŞLADI
  • 17-03-2015
  • 0 yorum
  • 1876 okunma
Azerbaycan'da Nevruz Bayramı kutlamaları renkli görüntülerle başladı. Azerbaycan Türkleri Nevruz'u geleneksel kültürlerini yaşatarak doyasıya kutluyor.
Bakü Valiliği'nin düzenlediği kutlamalar kapsamında tarihi ve yöresel kıyafetler giymiş oyuncular deve, at ve faytonlardan oluşan kervanla kent sokaklarında tur attı. Başkentin sokakları kervanla renkli görüntülere sahne olurken, Bakülüler bol bol fotoğraf ve video çekti.
 
Azerbaycan'da en önemli bayram olarak kabul edilen Nevruz dolayısıyla çeşitli kutlamalar yapılıyor. Nevruz kutlamalarına bir ay öncesinde başlayan Azerbaycan Türkleri, su, ateş, rüzgar ve toprak çarşambası dedikleri günleri farklı şekillerde kutluyor. 
 
Su çarşambasında evin etrafına çeşme suyu serpilirken, ateş çarşambasında mahallelerde ateşler, evlerde ise evin her ferdi için birer mum yakılıyor. Rüzgar çarşambasında da benzer şekilde kutlamalar sürerken, en önemli kutlama toprak çarşambasında yapılıyor. Toprak çarşambasında mahallelerde büyük ateşler yakılıyor, evlerde yöresel tatlı ve yemeklerden oluşan sofralar kuruluyor. 
 
Azerbaycan'da Nevruz renkli görüntülere sahne oluyor.

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV