Ana Sayfa  /  DÜNYA  /  ABD SURİYE'Yİ FÜZELERLE VURDU
  • Facebook da Paylaş
ABD SURİYE'Yİ FÜZELERLE VURDU
  • 07-04-2017
  • 0 yorum
  • 2565 okunma
ABD savaş gemileri, Humus'taki Şaryat Hava Üssü'ne 50'den fazla tomahawk füzesi fırlattı.

Hava üssündeki uçaklar, pist ve yakıt istasyonları vuruldu. Operasyona ilişkin açıklama yapan ABD Başkanı Trump, "bu operasyon ABD'nin güvenliği için elzemdi" derken, saldırı öncesi Rusya'nın bilgilendirildiği açıklandı. Saldırı da en az 6 Suriye askerinin öldüğü de gelen bilgiler arasında.

ABD, Suriye'deki Beşşar Esad rejimine ait bir hava üssünü, TSİ 03.45'te vurdu!

Akdeniz'de bulunan ABD savaş gemilerinden, İdlib'e yönelik kimyasal saldırının yapıldığı düşünülen ve kimyasal silahların bulunduğu öne sürülen Humus'taki Şaryat Hava Üssü'ne, 59 Tomahawk füzesi fırlatıldı.
Füzeler hava üssündeki uçakları, pistleri ve yakıt noktalarını hedef alırken, ABD'li yetkililer operasyonun ilk aşamasının tamamlandığını duyurdu.

Pentagon'dan, "Saldırı, Esad rejiminin 4 Nisan’da İdlib’in Han Şeyhun beldesinde gerçekleştirdiği kimyasal silah saldırısına tepki olarak yapıldı. ABD, kimyasal saldırılara tahammül etmeyecektir.” açıklaması geldi.
ABD Başkanı Donald Trump, operasyona ilişkin açıklamada bulundu.

Suriye'deki füze operasyonun ABD'nin güvenliği için elzem olduğunu vurgulayan Trump, şunları kaydetti: "Bu gece kimyasal saldırının yapıldığı askeri üssü hedef alan askeri operasyonun emrini verdim.Suriye'deki katliamı ve her türlü terörizmi durdurmak için ABD'ye katılmaya davet ediyorum."

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, yaptığı açıklamada kimyasal saldırıda sinir gazı kullanıldığından emin olduklarını kaydererek, "Rusya, kimyasal silah kullanımını önleme konusunda ya işbirlikçi ya beceriksiz" dedi.
Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı da Trump'ın saldırı emrini dün verdiğini açıkladı.

Pentagon'dan yapılan açıklamada ABD'nin Suriye'ye saldırı öncesi Rusya'yı bilgilendirdiği ifade edildi. Ayrıca, saldırıdan 48 saat öncesine kadar, vurulan üstte Rusya askerlerinin bulunduğu da belirtildi.
ABD'nin, Suriye'deki Esad rejimine ait hava üssüne yönelik füze saldırısı sonrası, Rusya'dan BM Güvenlik Konseyi'nin acil toplanması çağrısı geldi.

Kremlin'den yapılan açıklamada "Putin'e göre saldırı egemen bir devlete düzenlendi" ifadesine yer verildi. Aynı açıklamada saldırının uluslararası hukukun ihlali olduğu ve ABD - Rusya ilişkilerine ciddi zarar verdiğinin altı çizildi. 

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov yaptığı açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, ABD’nin Suriye saldırılarının Rusya ile ilişkilerini çok fena etkilediğini, terörizm ile mücadele eden uluslararası koalisyon oluşturulmasına ciddi bir engel olduğunu aktardı.

Bir iddiaya göre de Şayrat Hava Üssündeki hedefler, ABD tarafından vurulmadan önce Suriyeli ve İranlı üst düzey yetkililerin ülkeden kaçırıldığı da iddia edildi. Rus TV kanalları hava saldırısında 9 uçağın tahrip olduğunu duyurdu.

Bu arada Suriye yerel basını ABD’nin Suriye’nin Shayrat Hava Üssü’ne düzenlediği roket saldırısının ardından terör örgütü IŞİD’in saldırıya geçtiğini duyurdu. 

Etiketler : abd - suriye - esad - trump -

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV