Ana Sayfa  /  SHA  /  'İSTİKLAL MARŞIMIZI HER TÜRK VATANDAŞI AYNI AŞKLA SÖYLEMEYE DEVAM EDECEKTİR'
  • Facebook da Paylaş
'İSTİKLAL MARŞIMIZI HER TÜRK VATANDAŞI AYNI AŞKLA SÖYLEMEYE DEVAM EDECEKTİR'
  • 12-03-2018
  • 0 yorum
  • 786 okunma
İstiklal Marşı’nın kabulünün yıl dönümü münasebetiyle TBMM’de bir konuşma yapan MHP Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY 'Destansı bir mücadelenin umudunu, azmini, kararlılığını, inancını gönüllere taşıyan İstiklal Marşımızı her Türk vatandaşı aynı aşkla söylemeye devam edecek, bu coşku Türk bayrağıyla birlikte semalarda ilelebet yankılanacaktır.' dedi.

İstiklal Marşı’nın kabulünün yıl dönümü münasebetiyle TBMM’de bir konuşma yapan MHP Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY “Destansı bir mücadelenin umudunu, azmini, kararlılığını, inancını gönüllere taşıyan İstiklal Marşımızı her Türk vatandaşı aynı aşkla söylemeye devam edecek, bu coşku Türk bayrağıyla birlikte semalarda ilelebet yankılanacaktır.” dedi.

Türk milletinin ruh kökünü dile getiren İstiklal Marşı’nın yaklaşık bir asırdır tıpkı o günkü gibi aynı şuurla okunduğunu belirten MHP’li Akçay “İstiklal Marşı’mızın yazılış hikayesini ve yazıldığı dönemi hatırladığımızda marşımızdaki dizelerin niye bizi böylesine coşkun bir duyguya sevk ettiğini çok iyi anlıyoruz.” dedi.

Konuşmasında İstiklal Marşı’nın yazıldığı atmosferden bahseden Akçay “Vatanımızın çok büyük bir kısmı emperyalist devletler tarafından işgal edilmiş, ordusu dağıtılmış, silahları elinden alınmış, ekonomisi çökertilmiş, uzun savaş yıllarında yorgun harap ve bitap düşmüş bir ülke halindeyiz. Emperyalist devletlerin gücünü arkasına alan Yunan kuvvetleri Ankara’ya yürümektedir. Polatlı’dan top sesleri duyulmaktadır. Meclisin Kayseri’ye nakli dahi düşünülmektedir. Düşman yüzlerce yıldır hür ve bağımsız yaşayan vatanımızın bağrını hançerlemektedir. Duyulan ızdırap sonsuzdur, millet kan ağlamaktadır. Bakışlar nerede bir ay yıldızlı al bayrak görse ürpermekte, her al renk Türk milletinde bayrağını, istiklalini hatırlatmaktadır. Her Türk evladının kalbinde beyninde şu vardır: Balkanlarda, Kafkaslarda ve dünkü vatanımızın daha nice bölgelerinde olduğu gibi Anadolu’da da bu mübarek bayrak bir gün sönecek midir? Her Türk evladı adeta şu dizeleri mırıldanmaktadır: YâRâb, bu uğursuz gecenin yok mu sabâhı? Mahşerde mi bîçârelerin, yoksa felâhı! İşte memleket böylesine bir ruh hali içindeyken 21 Mart 1921 tarihinde TBMM’de Hamdullah Suphi tarafından okunan, Mehmet Akif tarafından kaleme alınan İstiklal Marşının mısraları Anadolu semalarında duyulur: Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak; Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak... diye başlayıp “Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet; Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!” diye devam eden bu ses, cephede amansızca savaşan Türk ordusunu ve yeise düşen Türk milletini ayağa kaldırır.” dedi.

Akçay konuşmasına şöyle devam etti: “Milletin ruhunu okuyan vatan şairi, milli mücadele aşkını öylesine çarpıcı, öylesine güzel ifade etmiştir ki, İstiklal Marşı onun kaleminden çıkıp milletimize mal olmuştur. İstiklal Savaşımızın henüz kazanılmadığı günlerde kaleme alınan İstiklal Marşımız, aziz Türk milletinin yokluklar içerisinde gösterdiği büyük kahramanlığın belgesi, harap ve bitap düşmüş bir ülkenin küllerinden doğuşunun muştusu olmuştur. Destansı bir mücadelenin umudunu, azmini, kararlılığını, inancını gönüllere taşıyan İstiklal Marşımızı her Türk vatandaşı aynı aşkla söylemeye devam edecek, bu coşku Türk bayrağıyla birlikte semalarda ilelebet yankılanacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle Türk milletine tercüman olan İstiklal Marşı’mızın kabul edilişinin 97.yıldönümünü kutluyor, başta vatan şairimiz Mehmet Akif ERSOY ve İstiklal mücadelemizin başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı minnetle yad ediyor ve Akif’in ifadesiyle; “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!” diyorum.”

Etiketler : -

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV