Ana Sayfa  /  SHA  /  'C ŞEKERİ TALEBİ YERLİ ÜRETİMLE KARŞILANSIN'
  • Facebook da Paylaş
'C ŞEKERİ TALEBİ YERLİ ÜRETİMLE KARŞILANSIN'
  • 29-12-2017
  • 0 yorum
  • 507 okunma
PANKOBİRLİK, önemli bir uyarıda bulunarak imalatçı ve ihraçatçıların C şeker talebinin yerli üretimle karşılanması gerektiğini açıkladı.

2016 yılı ağustos ayından bugüne kadar Şeker Kurumu’nun karar organı olan Şeker Kurulu Başkan ve üyelerinin atamalarının yapılmamasının yanı sıra Şeker Kurumu’nun kapatılması ve sonrasında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesine alınması ile geçiş sürecine altı ay süre verilmesi ve belirsizlikler sonucunda şeker sektöründe ciddi boşluk oluşturduğu belirtildi.

Yaşanan sürecin bir an önce sonlandırılarak belirsizliklerin giderilmemesi durumunda orta ve uzun vadede pancar ve şeker üretiminin akamete uğrayacağı öngörülmekte.

PANKOBİRLİK açıklamasında ayrıca, “Gıda sanayicileri dünya borsa fiyatlarından c şekeri talebinde bulunmakta ve yerli üretim c şekeri fiyatlarının dünya fiyatlarından yüksek olduğu gerekçesiyle ithal c şekeri talebinde bulunmaktadırlar. Bu durum ülkemiz açısından döviz kaybına neden olmaktadır” denildi.

Açıklamada ayrıca, “Bu nedenle talebimiz, daha önceki yıllarda olduğu gibi c şekeri teminine ilişkin olarak Ekonomi Bakanlığınca düzenlenen dahilde işleme izin belgelerinde; dahilde işleme rejimi tebliği ve/veya tarım ürünlerine ilişkin Dahilde İşleme Rejimi Genelgesi’ni içeren mevzuatta bir düzenleme yapılarak öncelikli yurt içi alım şartının getirilmesi, yurt içindeki şeker fabrikalarından c şekeri temin imkânı kalmadığı hallerde ancak ithalat ile karşılanmasıdır.” ifadelerine yer verildi.

Etiketler : pankobirlik - c şekeri - açıklama -

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV